Domů / Novinky / Americké námořnictvo přidalo do své flotily autonomní vojenskou loď

Americké námořnictvo přidalo do své flotily autonomní vojenskou loď

USNS Apalachicola, největší loď s autonomními schopnostmi, byla nedávno dodána flotile amerického námořnictva jejím výrobcem Austal. Společnost se sídlem v Hendersonu v Austrálii se pro dodání této autonomní lodě spojila s L3Harris a General Dynamics Mission Systems. Na autonomních lodích se pracuje několik posledních let a nedávno začaly demonstrovat své schopnosti. Loni v červnu autonomní loď Mayflower (MAS) překročila Atlantický oceán a sledovala cestu, kterou před téměř 400 lety podnikla její lidská posádka. Mnoho dalších společností pracuje na vybudování autonomních systémů pro přepravu lodí na dlouhé vzdálenosti, ale Austal USA nyní postavil jeden pro americké námořnictvo.

Autonomní loď ve flotile amerického námořnictva

Austal USA v současné době dodává americkému námořnictvu expediční rychlé transportní lodě třídy Spearhead. Transportní lodě třídy Spearhead mají prostor pro posádku pro 41 námořníků a mohou nalodit dalších 104 lidí nebo dočasně usadit 312 vojáků, kteří by mohli potřebovat pomoc při převozu na krátké vzdálenosti.

Tato plavidla mají maximální rychlost 40 uzlů a mohou stejně dobře fungovat i v mělkých vodách. Austal nasazuje svůj systém řízení strojů (MCS), vnitropodnikovou automatizaci, která přivádí strojní provoz lodi na můstek ve všech plavidlech Spearhead. Centralizace ovládání umožňuje, aby tato plavidla byla minimálně obsazena, ale Austal to posunul o krok dále, když učinil loď zcela autonomními.

USNS Apalachicola  (EPF 13) má délku trupu 103 m, což z ní činí největší hladinové plavidlo v americkém námořnictvu. Je to také první plavidlo Spearhead, které podporuje vertikální vzlet a přistání (VTOL) pro vojenské letouny V-22 Osprey se sklopným rotorem. Nový design Austal vybavil EPF 13 automatizovanou údržbou, sledováním zdravotního stavu a připraveností k misi, což mu umožňuje zůstat na moři po dobu až 30 dnů.

Před dodáním se EPF-13 během několika měsíců pětkrát vydal na moře, kde byly testovány a analyzovány jeho autonomní systémy. Nyní byl EPF-13 zaveden jako autonomní prototyp a připravuje půdu pro operace, jako jsou radarové a senzorové lodě, stejně jako bezpilotní raketové platformy v blízké budoucnosti.

Tisková zpráva nepotvrdila, kolik dalšího prostoru autonomní systém zabírá na plavidle EPF-13 ani kdy bude pravděpodobně testován bezpilotní provoz. 

Foto: Austal

Zdroje:
https://www.austal.com/news/austal-usa-delivers-epf-13-us-navys-largest-surface-vessel-autonomous-capability