Domů / Novinky / Austrálie jako první země na světě legalizuje psychedelika k léčbě duševního zdraví

Austrálie jako první země na světě legalizuje psychedelika k léčbě duševního zdraví

Austrálie se stala první zemí, která umožnila psychiatrům předepisovat léky obsahující psychedelické látky, jako je MDMA a psilocybin, pro léčbu určitých duševních poruch. Počínaje sobotou australská regulační agentura Therapeutic Goods Administration (TGA) oznámila, že schválí psychiatry v rámci programu Authorized Prescriber Scheme, který umožňuje udělovat povolení k předepisování pod přísnými kontrolami zajišťujícími bezpečnost pacientů, uvedla TGA v prohlášení.

Psychadelika mohou být předepsána pouze autorizovanými psychiatry

MDMA, také známá jako extáze, bude předepisována pro léčbu posttraumatické stresové poruchy (PTSD) a psilocybin (psychedelické houby) pro léčbu rezistentní deprese. TGA poznamenal, že toto jsou jediné nemoci duševního zdraví, u kterých se psychedelika osvědčila u některých pacientů. Americká psychiatrická asociace (APA) upozorňuje, že dosavadní výzkum používání psychedelik při léčbě PTSD a deprese je slibný, ale varuje, že může představovat krátkodobá i dlouhodobá rizika, včetně poruchy užívání halucinogenů a dalších rizika související s duševním zdravím.

„Použití psychedelických a empatogenních látek pro psychiatrické a jiné lékařské indikace je v současné době zkoumáno,“ uvedla dále APA.

TGA poznamenala, že oba léky „mohou být terapeuticky použity v kontrolovaném lékařském prostředí“, uvedla, že předepisování bude omezeno na psychiatry, vzhledem k jejich specializované kvalifikaci a odbornosti k diagnostice a léčbě pacientů se závažnými duševními poruchami.

Špatné výlety a halucinace

Psychedelika jako psilocybin a MDMA mohou způsobit halucinace, což je důvodem k obavám lékařských expertů, kteří varovali, že je zapotřebí další výzkum účinnosti těchto drog, uvedl Associated Press.

„Existují obavy, že důkazy jsou stále nedostatečné a přechod do klinické služby je předčasný, že nekompetentní nebo špatně vybavení lékaři by mohli zaplavit prostor, že léčba bude pro většinu nedostupná, že formální dohled nad výcvikem, léčbou a výsledky pacientů bude minimální nebo špatně informovaný,“ řekl v rozhovoru pro agenturu AP Dr. Paul Liknaitzky, vedoucí klinické psychedelické laboratoře Monash University.

Zatímco australská vláda oznámila své rozhodnutí letos v únoru, zákonné předepisování těchto léků začalo platit od 1. července. Země jako Spojené státy, Izrael a Kanada umožňují jednotlivcům užívat tyto léky na základě soucitu nebo v klinických studiích, uvedl Nature.

Ne pro každého

Další obavou vědecké komunity je, že léky nejsou pro všechny pacienty, kteří bojují s depresí nebo PTSD.

Susan Rossell, psychiatrička na Swinburne University of Technology, Melbourne, řekla Nature: „Není to pro každého. Musíme zjistit, kdo jsou tito lidé, kteří budou mít špatné zkušenosti, a nedoporučovat to.“

Rossell, která pracuje na vlastním výzkumu, se obává, že drogy by mohly lidem potenciálně způsobit „špatné výlety“ a způsobit jim zvýšené psychické problémy. „To je ten nejhorší scénář,“ říká. Její výzkum naznačuje, že 10–20 % účastníků studie mělo špatnou zkušenost s těmito léky. Ale pro těch 90-80% vypadají výsledky slibně.

Zdroje:
https://www.tga.gov.au/news/media-releases/change-classification-psilocybin-and-mdma-enable-prescribing-authorised-psychiatrists
https://apnews.com/article/australia-psychedelics-treatment-56e3aa90b3d64318d1cb57507c7bf87b
https://www.nature.com/articles/d41586-023-02093-8
https://interestingengineering.com/health/world-first-australia-legalizes-psychedelics-to-treat-mental-health

Obrázky: Pixabay.com