Výzkumníci zjistili, že stejně jako my, chobotnice přechází mezi dvěma spánkovými stádii, „klidným“ stádiem a „aktivním“ stádiem, které se podobá REM spánku u savců. Jejich paže a oči cukají, jejich dech se zrychluje a jejich kůže září barvami – což vedlo vědce k domněnkám, že mohou dokonce snít.
Co vědci zjistili?
Vědci z Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) v Japonsku spolu s kolegy z University of Washington v USA pečlivě zkoumali mozkovou aktivitu a vzorování kůže u chobotnic během aktivního období spánku. Zhruba jednou za hodinu vstoupily chobotnice do fáze aktivního spánku na dobu přibližně jedné minuty. Během této fáze se mozková aktivita chobotnic velmi podobala jejich mozkové aktivitě v bdělém stavu, stejně jako REM spánek u lidí.
Studie také zjistila, že během spánku chobotnice procházely stejnými kožními vzory. Vědci se domnívali, že zvířata možná cvičila své kožní vzory, aby zlepšila své maskovací chování při bdění, nebo jednoduše udržovala pigmentové buňky. Další myšlenkou je, že chobotnice by mohly znovu žít a učit se ze svých bdělých zážitků, jako je lov nebo schovávání se před predátorem, a reaktivovat kožní vzor spojený s každou zkušeností.
Výzkumný tým uvedl, že jejich zjištění publikovaná v časopise Nature zdůrazňují pozoruhodné podobnosti mezi spánkovým chováním chobotnic a lidí.
„Zdá se, že všechna zvířata vykazují nějakou formu spánku, dokonce i jednoduchá zvířata, jako jsou medúzy a ovocné mušky,“ řekl hlavní autor profesor Sam Reiter, vedoucí oddělení výpočetní neuroetologie v OIST. „Ale po dlouhou dobu bylo známo, že pouze obratlovci cyklují mezi dvěma různými fázemi spánku.“
„Skutečnost, že dvoufázový spánek se nezávisle vyvinul u vzdáleně příbuzných tvorů, jako jsou chobotnice, které mají velké, ale zcela odlišné mozkové struktury než obratlovci, naznačuje, že aktivní, bdělé stádium může být obecným rysem komplexního poznání.“ dodal spoluautor Dr, Leenoy Meshulam.
Co to znamená pro vědu?
V extrapolaci to znamená, že spánek a vlastně i snění byly vybrány jak u lidí, tak u chobotnic nezávisle na skutečnosti, že evoluční cesty, které vytvořily tato zvířata, se před 500 miliony let rozcházely. Během spánku jsou zvířata v přírodě extrémně zranitelná. Nejsou schopna lovit nebo shánět potravu, nejsou schopna se bránit predátorům, nejsou schopna hledat partnera a nejsou schopna ochránit své potomky.
Spánek má přednost před všemi ostatními hlavními činnostmi života, činnostmi, které by většina lidí považovala za nejzákladnější a nejdůležitější mezi mnohobuněčnými organismy. Dalo by se tedy dojít k závěru, že spánek a potenciálně snění je jednou z nejzákladnějších potřeb života.
Zdroj:
https://www.goodnewsnetwork.org/octopuses-have-remarkably-similar-sleep-patterns-to-humans-and-may-even-dream/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37380770/
Obrázky: Pixabay.com