Domů / PR / Co byste měli vědět o nových změnách v ročním hlášení za odpady?

Co byste měli vědět o nových změnách v ročním hlášení za odpady?

Když se mění zákony, je to pro mnoho lidí holé neštěstí a to zejména tehdy, když o změně neví. Většina lidí má tolik povinností, že ani nestíhá sledovat neustálé změny. Zřejmě největší problém je to pro podnikatele a firmy. Byrokratická zátěž je v této zemi u podnikání velmi velká. Mnoho povinností souvisí s odpady, je třeba pravidelně evidovat jejich produkci a výkaz statistiky o odpadech zasílat na ČSÚ. Je tu však ještě roční hlášení, které se sice netýká všech, ale přesto byste měli vědět o změnách, které zde nastaly.

K jakým změnám došlo?

O změny v ročním hlášení za odpady se od roku 2021 postaral nový zákon o odpadech 541/2020 Sb. Důležitá změna se týká limitu odpadů. Možná si pamatujete, že do roku 2021 platil u běžného odpadu limit 100 tun a u nebezpečného zase 100 kilogramů za rok. Od roku 2021 se limit změnil, ale jen u nebezpečného odpadu. Navýšil se na 600 kilogramů. Pokud produkujete nebezpečného odpadu méně, roční hlášení za odpady už se vás netýká. Věnujte se však stále průběžné evidenci odpadu, ta je důležitá, protože jen s ní můžete prokázat, že limity nepřekračujete.

Další změnou je změna termínu pro podání ročního hlášení. Dříve jste na to měli čas do 15. února, nově můžete podat roční hlášení za odpady 2021 do 28. února. Máte na to tedy podstatně více času.

Roční hlášení za vás udělá externí firma

Možná je pro vás roční hlášení za odpady příliš složitou povinností, na kterou nemáte kapacity ani čas. Nemusíte se tomu věnovat sami, na roční hlášení můžete využít externí firmu, kterou najdete na Rocnihlaseni.cz. Zpracování ročního hlášení je levná služba, kterou využívají podnikatelé, společnosti i obce. Jednoduše nahrajete potřebné dokumenty, zaplatíte poplatek a následně bude roční hlášení zpracováno a odesláno na ISPOP. Konečně si můžete od této nepříjemné povinnosti oddechnout a svěřit jí expertům, kteří ji hravě zvládnou.