Domů / Novinky / Drony se používají pro pašování drog stále častěji

Drony se používají pro pašování drog stále častěji

Vynalézavost pašeráků drog nezná mezí. V minulosti byly detekovány ponorky pašující drogy přes moře a také miniaturní vlaky, které pašovaly drogy pod zem. V současné době jsou drony stále častěji využívány k pašování drog na velké vzdálenosti.

Největšího drogového drona chytila ​​španělská policie

Španělské policii se nedávno podařilo největší drogový dron udržet. Francouzský drogový gang použil velký dron k přepravě drog z Maroka do jižního Španělska. Není to malá hračka, ale velký dron, který unese až 150 kilogramů nákladu. Dron má rozpětí křídel 5 metrů a dokáže se pohybovat rychlostí 100 mil za hodinu. Drogy putovaly z Maroka do malého španělského města Almachar. Pedro Luis Bardón, z jednotky leteckých zdrojů národní policie, hovořil o zatčení dronů a deníku El País řekl, že nikdy neviděl tak velký dron na přepravu drog.

Dron má 5 motorů a byl objeven ve skladu ve městě Malaga. Dron byl objeven díky spolupráci francouzské a španělské policie. Během operace byli zatčeni čtyři lidé. Dron byl řízen systémem, který zadal přesný bod vzletu a přistání. Ovládání je také možné pomocí ovladače. Dron byl vyroben v Číně a jeho hodnota se pohybuje kolem 30–150 tisíc dolarů. Uvnitř dronu byl prostor, který by normálně sloužil k uložení kamery a dalšího elektrického vybavení. Dron sloužil hlavně k přepravě kokainu. „Technologie nám usnadňuje život, ale také končí v rukou padouchů,“ řekl šéf policie v Málaze Roberto Rodríguez Velasco.

Drony jsou stále častěji využívány k obchodování s drogami

Trasa mezi Marokem a jižním Španělskem je jednou z nejpoužívanějších obchodních cest s drogami do Evropy. Jelikož dron vydrží ve vzduchu až 7 hodin, jsou jeho letové možnosti široké. Není to poprvé, co byly drony použity k obchodování s drogami. V červenci byla odhalena síť obchodníků s drogami, která používala celou flotilu dronů k přepravě kokainu z Maroka. Bylo zajištěno celkem 7 dronů a každý z nich byl schopen přepravit až 25 kilogramů nákladu.

Drony jsou mocným nástrojem obchodníků s drogami, který se používá stále častěji. Jedná se o nízkorizikový způsob pašování drog pro pašeráky a pro policisty je velmi obtížné takové drony odchytit. Zadržené drony představují jen malé procento dronů používaných k obchodování s drogami. Drogové drony škodí nejen přepravou drog, ale také ohrožováním leteckého provozu, protože mohou létat ve výškách až 2000 metrů.