Domů / Novinky / Hotovost znamená svobodu a soukromí: Banky a vlády mohou sledovat vaše transakce

Hotovost znamená svobodu a soukromí: Banky a vlády mohou sledovat vaše transakce

V současné době se klade velký tlak na bezhotovostní placení. Nemusíte u sebe nosit hotovost, zaplatit můžete i za pomoci chytrého zařízení a často dostanete za bezhotovostní zaplacení i odměny. Je to ale další krok ke ztrátě svobody. Když platíte bezhotovostně, každá vaše transakce se zaznamená a tyto údaje mohou sledovat banky i vláda. Jestliže platíte pouze bezhotovostně, lze podle plateb zmapovat veškerou vaší aktivitu.

Konec svobody a soukromí

Může to znít přehnaně, ale bezhotovostní placení je jedním z kroků ke ztrátě svobody a soukromí. Je dokázáno, že se lidé mohou nechat snadno sledovat s pomocí chytrých telefonů. Když se k tomu přidá sledování platební historie, vaše soukromí zcela zmizí. Jak vypadá ztráta svobody, to můžeme vidět v Číně, kde občané platí podíváním se do kamery (systém Smile to Pay) a kde se každému občanovi počítá sociální kredit podle jeho chování. K takovému vývoji spěje systém i v dalších zemích, včetně Evropy a USA. Když může vláda sledovat všechny vaše kroky, má vás pod kontrolou.

Časté používání bezhotovostních plateb je spojeno s častým zadlužováním a mnoha poplatky. Banka vám pak nabízí úvěry a vy se stáváte jejím otrokem. Digitální placení také podléhají riziku kybernetické kriminality. Za pomoci kybernetických útoků jsou každý rok odcizeny peníze v hodnotě desítek miliard dolarů. V některých případech bylo spojeno bezhotovostní placení i s domácím násilím, partneři mohou sledovat utrácení peněz toho druhého. Při platbě v hotovosti je to nemožné.

Podporujte placení v hotovosti

Dokážete si představit, že by hotovost zmizela? Náhle by bylo možné vystopovat všechny vaše aktivity. Když zaplatíte v hotovosti, v žádném počítači není zaznamenáno, komu jste peníze dali a za co jste zaplatili. Placení v hotovosti znamená, že si můžete koupit věci nebo služby od kohokoliv a nikde o tom nebude ani zmínka. Je důležité podporovat hotovost i u dětí. Proč jim v raném věku zakládat účty, dávejte jim raději peníze v hotovosti, aby si je šetřily do své kasičky. Můžete dát dětem peníze k narozeninám, jako odměnu za domácí práce nebo za zub od zubní víly. Mít bankovní účet je důležité, ale zároveň je důležité podporovat placení v hotovosti. Hotovost se používá stále méně a je potřeba si připomínat, proč je tak důležitá. Dokud budou lidé hotovost aktivně používat, bude stále důležitá a nezmizí. Stále nám zůstane svoboda a také naše soukromí.