Domů / PR / Jaký je rozdíl mezi čtenáři, kteří čtou rychle a pomalu?

Jaký je rozdíl mezi čtenáři, kteří čtou rychle a pomalu?

Čtete rychle, nebo pomalu? Podívejte se, co to znamená. V článku vám popíšeme souvislosti a ukážeme vám je na příkladech.

Každá lidská bytost je odlišná. Funguje na ni něco jiného, baví ji různé věci. A to samé platí i o čtení. Víte ale, jaký je rozdíl mezi čtenáři, co brouzdají knihou pomalu a těmi, co ji prolétnou raději rychle?

Lepší slovní zásoba = rychlejší čtení?

Některé studie naznačují, že rychlost čtení by mohla souviset s vaší slovní zásobou. Jestliže jste chodící knižní databáze, která si pamatuje prakticky každé slovo ze slovníku, pak je také větší šance, že budete číst velice rychle. Když se tedy chcete tuto dovednost sami naučit, možná by nebylo od věci začít studovat svůj mateřský jazyk a naučit se zcela nová slova.

Tato schopnost by se vám mohla hodit například při čtení literatury faktu. Především pokud čtete knihy, u nichž stačí pochopit základní princip. Jestli tuto dovednost chcete uplatnit i u fikce, možná stojí za zvážení, jestli se má do takového titulu vůbec smysl pouštět. Podle některých je rychločtení románů a podobných děl urážka autora a jeho umu.

Pomalé čtení = lepší pochopení

To že čtete pomalu hned neznamená, že máte nižší IQ nebo nějaké problémy. Studie z posledních let naznačují, že pomalí čtenáři jsou více orientovaní na detail. A tím pádem jim trvá mnohem déle, než veškerý text přelouskají a zpracují. Ti, kteří vyznávají opačný styl, pak zpravidla minou celou řadu detailů, a nedokážou si o problému utvořit tak komplexní obrázek.

Ať už ale patříte do jakékoliv skupiny, nemusíte zoufat. Nejdůležitější je, jestli si čtení užíváte. Zvolte takovou rychlost, jaká vám vyhovuje. A jakmile vám dojdou knihy na čtení, mrkněte se do databáze spisovatelů ČBDB.cz. Tam totiž najdete kvalitní zásobu čtení od českých, slovenských i zahraničních autorů. Stačí si tedy jen vybrat a začít číst.