Domů / PR / Je dnes vůbec ještě možné poznat, jestli psal text člověk nebo program umělé inteligence?

Je dnes vůbec ještě možné poznat, jestli psal text člověk nebo program umělé inteligence?

Když se poprvé objevily nástroje s umělou inteligencí, neboli AI, mnoho lidí bylo skeptických k jejich využití. Nyní se však ukázalo, že umělá inteligence stále více zasahuje do všech oborů a stále více textů kolem nás je uměle vygenerovaných. AI je všestranným pomocníkem a někteří si říkají, proč ji nevyužít ke psaní, ušetří to čas i námahu. Nemůže ale její využívání ke tvoření text také škodit?

Proč je kontrola zápisu AI důležitá

Psaní AI přináší mnoho problémů souvisejících s etikou, integritou a morálkou. Odvětvím, kde jsou tyto problémy v popředí, je zejména vzdělávání. Kvůli umělé inteligenci se zkomplikovalo odhalování plagiátů a pedagogové mají potíže s tím, aby věděli, zda je úkol produktem studentovy vlastní práce nebo umělé inteligence. Studentské eseje, akademické práce a školní aplikace mají potenciál stát se produktem pokročilých algoritmů umělé inteligence. A problém nekončí ve školách – proniká do odvětví, jako je marketing, žurnalistika a PR. Bez vynaložení úsilí na odhalování psaní AI mohou profesionálové v rolích riskovat svou důvěryhodnost a způsobit společnosti etické problémy.

Kromě problémů s plagiátorstvím a autorstvím může umělá inteligence také halucinovat a vytvářet fakticky nesprávné informace. To je způsobeno jedním z nejdůležitějších parametrů umělé inteligence – pro generování obsahu předpovídá, že jej uživatel přijme. Protože uživatelova výzva filtruje algoritmy AI, systém někdy generuje falešná data, aby dal to, co předpovídá, že bude přijatelná odpověď.

Jak odhalit text psaný AI?

Jak je umělá inteligence stále sofistikovanější, znalost toho, jak detekovat text generovaný umělou inteligencí, bude brzy základní dovedností ve vzdělávání, na akademické půdě i na pracovišti. Zajímá vás, jak poznat text psaný ai? Představíme si některé metody, které vám s tím pomohou.

Použijte nástroje pro detekci AI

Váš první krok k detekci obsahu napsaného umělou inteligencí je spoléhat se na nástroje pro detekci umělé inteligence, jako je Turnitin nebo Copyleaks. Chcete-li použít tyto nástroje, obvykle nahrajete dokument nebo zkopírujete a vložíte bloky textu do programu. Systém pak analyzuje text pomocí algoritmů navržených k detekci vzorů v textu vytvořeném člověkem oproti textu generovanému umělou inteligencí. Mějte na paměti, že tyto nástroje nejsou dokonalé a inzerují pouze míru detekce do 97–99 %. I když je to opravdu dobré, nestačí to k definitivnímu označení AI psaní. Tyto nástroje jsou dobré jako počáteční filtr, ale měly by být používány v tandemu s dalšími technikami a metodami detekce umělé inteligence.

Proveďte jazykovou analýzu

Jakmile provedete počáteční skenování pomocí nástroje pro detekci AI, druhým krokem je provést jazykovou analýzu. Techniky jazykové analýzy, jako je n-gramová analýza, mohou odhalit nekonzistence a opakující se vzorce v textu generovaném umělou inteligencí. Psaní pomocí umělé inteligence je často předvídatelné a ve svém jazyce se opakuje a často se snaží být konzistentní, pokud jde o emulaci stylu spisovatele v dlouhém textu. Tyto techniky vám umožňují odhalit tyto nekonzistence a slouží jako varovné signály, takže můžete odhalit těžké nebo nevhodné použití AI.

Zkontrolujte sémantickou konzistenci

Nástroje pro psaní AI se často snaží udržet koherentní příběh, což znamená, že pravděpodobně uvidíte velké posuny v tématu nebo nepřirozené přechody, které se lidskému čtenáři zdají zvláštní nebo nelogické. Text generovaný umělou inteligencí je generován po jednotlivých mezerách pomocí algoritmů, které předpovídají symbol (písmeno, číslo, interpunkci atd.), který bude s největší pravděpodobností uživatelem přijat. Čím delší je vygenerovaný obsah, tím je pravděpodobnější, že se AI odkloní od původního dotazu a bude přeskakovat od jednoho nápadu k druhému bez jasných souvislostí.

Prozkoumejte pravost zdroje

Když zkoumáte psaní AI, zvažte, jak text zní, a také pravost zdrojů nebo odkazů. Nástroje pro psaní AI mohou generovat části, které obsahují fiktivní odkazy nebo nesprávné citace – což je silný indikátor textu napsaného AI. Nezapomeňte vždy zkontrolovat, zda existuje nějaký citovaný zdroj a zda informace přesně odpovídá textu.

Používejte nástroje pro odhalování plagiátů

Plagiátorství – používání cizí práce bez řádného uznání – je jedním z nejvíce znepokojivých aspektů umělé inteligence. Mnoho veřejně dostupných nástrojů pro psaní AI bylo doladěno na rozsáhlých souborech dat, které byly veřejně dostupné. Práce tisíců nebo možná milionů tvůrců byla věnována výcviku těchto modelů – a tato práce není rozpoznána AI. To zpochybňuje originalitu všeho, co tito AI boti generují. Zároveň je známo, že nástroje pro psaní AI, které mají přístup k internetu, zveřejňují jako výstupní text, který byl zkopírován přímo z webové stránky. I když umělá inteligence může odkazovat na svůj zdroj, což je forma připsání, a tedy nejde o plagiát, autor, který používá tento výstup bez uvedení zdroje, plagioval.

Mnoho nástrojů pro odhalování plagiátů funguje tak, že porovnává řetězce znaků s textem zveřejněným na internetu. Spisovatel, který kopíruje dílo tímto způsobem, bez uvedení zdroje, se dopustil plagiátu a možná se dopustil porušení autorských práv – v tomto případě reprodukování vyjádření myšlenky bez povolení.

Samozřejmě ne každý odpovídající text znamená, že je kus plagiát. Citáty a běžně používané fráze mohou vést ke shodě a zákony o fair use umožňují veřejnosti diskutovat o tématu, aniž by došlo k porušení autorských práv. Je tedy důležité dívat se na tyto výsledky holistickým způsobem.

Zajímá vás více informací o AI?

Pokud vás zajímají další informace o rozpoznávání AI textů, umělé inteligenci nebo dalších aktuálních tématech, najdete je na Wired.cz. Nabízí se vám zde řada zajímavých článků, můžete zde například najít nejlepší překladač na světě. Inspirujte se zde a rozšiřte své obzory v oborech, které vás zajímají.