Domů / PR / Je lehčí napsat bestseller v angličtině?

Je lehčí napsat bestseller v angličtině?

Říká se, že lidé méně čtou. Spisovatelé ale stále musí bojovat s obrovskou konkurencí. Je tedy lehčí uspět na anglicky mluvících trzích?

Napsat bestseller. To je sen každého autora. Toho, co už něco napsal, i toho, co se na to teprve chystá. Jestliže ale budete cílit pouze na domácí trh, nejspíš si příliš nevyděláte. Proto je lepší zaměřit se na zahraničí.

Kýžená odměna

Tam částečně platí stejná pravidla jako tady. Rozhodně se ale nemusíte bát, že by se vaše prvotina nemohla stát bestsellerem. Vždyť jen za poslední léta se podobné pocty dostalo hned několika začínajícím autorům. Důležité je mít dobrý nápad, který se dá dobře prodat. Nemusí přitom jít o nejzajímavější titul pod sluncem. Hlavní je, aby vyvolával emoce a nalákal ke koupi stovky tisíc čtenářů.

Prací nakladatele je především zajistit dobrý marketing a ukázat vaši knihu světu. Nakladatel zpravidla zajistí i ohlasy celebrit a to, aby se o vašem díle mluvilo třeba na sociálních sítích. Jakmile tedy budete mít dobrý nápad a dostatek znalostí na to, aby se vám jej podařilo přetvořit v realitu, můžete svůj titul dostat mezi nejčtenější knihy i vy.

Velká konkurence

Z předchozích odstavců to může vypadat, že uspět na zahraničním trhu je jednoduché. Opak je ale pravdou. Na trhu s knihami je obrovský přetlak. Vlastní dílo chce napsat prakticky každý třetí absolvent humanitárních oborů, a ročně přibývají stovky tisíc nových titulů. Prosadit se tedy v tak našlapané konkurenci může být velice obtížné. Jestliže ale budete psát anglicky, otevřete si tak okno k potenciálnímu bohatství a vydání vlastního bestselleru.

Žebříčky knih totiž dlouhodobě opanovaly tituly psané v angličtině. A právě z angličtiny je nejčastěji překládáno i do češtiny a jiných jazyků. Jestliže tedy chcete uspět, tato cestička se nabízí. Mějte ale na paměti, že s průměrným dílem příliš velkého úspěchu nedosáhnete. Věnujte tedy své knize dostatečnou péči a spoustu času, abyste poté mohli vydavateli nabídnout tu nejlepší možnou knihu. S dobrým nápadem a zpracováním tak určitě zabodujete.