Domů / Novinky / Jedlé drony mohou zachraňovat lidi v odlehlých oblastech před hladem
Obrazový kredit: Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (EPFL)

Jedlé drony mohou zachraňovat lidi v odlehlých oblastech před hladem

Když dojde k přírodní katastrofě, je důležité lidem zajistit nejen lékařskou pomoc, ale také jídlo. Doprava jídla je v případě nepřístupných a vzdálených oblastí velmi komplikovaná. Vše by mohly změnit jedlé drony, které dokáží dopravit jídlo kamkoliv. Nikoho ještě nenapadlo vyrobit drony přímo z jídla?

Drony vyrobené z jídla

Tým ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) rozhodl, že odpovědí je zajistit, aby křídla fungovala důležitá část pro let i jako náklad zároveň. Unikátní drony mají místo křídel rýžové placky. Tyto rýžové placky jsou za pomoci laseru vyřezány do tvaru šestiúhelníků a spojené jsou želatinou. Křídla z rýže jsou pokryta ochranným plastovým obalem, aby se jídlo během cesty nepoškodilo. Pro lepení kuřičných placek byly použity různé materiály, například i kukuřičný škrob nebo čokoláda. Nejlepší lepivé vlastnosti měla nakonec želatina.

Obrazový kredit: Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (EPFL)

Letadlo se bude zdokonalovat

Jak rychle může toto rýžové letadlo letět? Nejde o žádný pomalý stroj, dokáže letět rychlostí 10 metrů za sekundu. Nyní chce tým transformovat další nepoživatelné kusy tím, že navrhuje, aby konstrukční součásti, jako je křidélko nebo kormidlo, mohly být 3D vytištěny z jedlého materiálu. Rozpětí křídel je 70 centimetrů a jsou tvořeny 80 gramy rýže. Zbytek užitečného zatížení může být využit pro přepravu vody, protože lidé potřebují zajistit také čistou pitnou vodu. Hlavní autor, Bokeon Kwak, řekl IEEE Spectrum, že křídlo chutná jako „křupavé rýžové křupavé sušenky s trochou syrové želatiny“.

Obrazový kredit: Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (EPFL)

Převratný nápad

Výzkum byl zdokumentován ve studijním dokumentu s názvem „Towards Edible Drones for Rescue Missions: Design and Flight of Nutritional Wings“ a je pouze jednou aplikací výzkumné iniciativy EPFL nazvané RoboFood, která se snaží vyvinout jedlé roboty způsobem, který maximalizuje výkon i nutriční hodnota.

Jedná se o převratný nápad, který může zachránit velké množství lidských životů. Dokonce i jídlo může být užitečným materiálem a když se z něj budou drony vyrábět, vyřeší se tak problém s jejich nízkou nosností. Možná se tento nápad stane inspirací i pro různé firmy, které by mohly vyrábět létající jídlo.

Zdroje:
https://spectrum.ieee.org/edible-robots
https://www.robofood.org/

Obrazový kredit: Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (EPFL)