Domů / Novinky / Kyberzločiny umělé inteligence jsou na vzestupu

Kyberzločiny umělé inteligence jsou na vzestupu

Nově vydaná zpráva uvádí, že škodliví roboti pohánění umělou inteligencí (AI) během posledních 10 let napodobovali lidské chování, aby páchali kyberzločin a posílali spamové zprávy. Zpráva 2023 Bad Bot Report, kterou vydala kalifornská kyberbezpečnostní společnost Imperva, uvádí, že v roce 2022 pocházelo 47,4 procenta veškerého internetového provozu spíše od robotů než od lidí. Naproti tomu internetový provoz od lidí tvořil v roce 2022 52,6 procenta celkového provozu, což je o 5,1 procenta méně než v předchozím roce.

Aktivity škodlivých robotů narůstají

Špatní roboti se v roce 2022 podíleli na 30,2 procentech celkového internetového provozu, což je o 2,5 procenta více než v předchozím roce. Dobří roboti tvořili 17,3 procenta celkového internetového provozu za daný rok, což je o 2,7 procenta více než v roce 2021.

„I když jejich jméno může naznačovat, že nejsou důvodem k obavám, tito dobří roboti mohou také znamenat potíže,“ poznamenal Imperva. „Mohou zkreslit webovou a marketingovou analýzu, takže je pro organizace extrémně obtížné činit informovaná obchodní rozhodnutí.“

Studie také zjistila, že ohromujících 66,6 procenta veškerého internetového provozu generují roboti, kteří posílají nevyžádané e-maily a kradou data pomocí technologie AI. Hlášený 70procentní nárůst narušení dat odpovídal 40procentnímu nárůstu útoků na převzetí účtu, všechny poháněné umělou inteligencí.

„Botové se od roku 2013 rychle vyvíjeli. Ale s příchodem generativní umělé inteligence se technologie bude během příštích 10 let vyvíjet ještě rychlejším tempem,“ řekl Karl Triebes, senior viceprezident společnosti Imperva.

„Kybernetičtí zločinci se více zaměří na útoky na … aplikační obchodní logiku se sofistikovanou automatizací. Výsledkem je, že narušení podnikání a finanční dopady spojené se špatnými roboty budou v nadcházejících letech ještě významnější.“

Roboti pohánění umělou inteligencí se naklonili doleva

Vzhledem k tomu, že ChatGPT a jeho pokročilá verze GPT-4 dokážou generovat lidský text jako odpověď na danou výzvu, kybernetičtí zločinci by je mohli využít jako „superschopnosti“ k provádění jejich hanebných činností. Navíc se zdá, že roboti AI jsou zaujatí, i když byli původně naprogramováni tak, aby neměli určité sklony.

V jednom takovém případě vědec David Rozado poukázal na to, že OpenAI – společnost stojící za ChatGPT – má automatizovaný systém pro moderování obsahu určený k označování nenávistných projevů. Zjistil však, že tento systém zachází s řečí odlišně podle toho, na které demografické skupiny se nenávistné projevy zaměřují.

Rozado krmil ChatGPT různými výzvami zahrnujícími negativní přídavná jména připisovaná různým demografickým skupinám na základě rasy, pohlaví, náboženství a dalších ukazatelů. Zjistil, že software „upřednostňuje některé demografické skupiny před jinými“.

Podle výzkumníka bylo mnohem pravděpodobnější, že software označoval negativní komentáře o demokratech ve srovnání s těmi o republikánech, a s větší pravděpodobností umožňoval nenávistné komentáře o konzervativcích než o liberálech. „Hodnocení částečně připomíná levicové hierarchie politické orientace vnímané zranitelnosti,“ poznamenal.

Negativní komentáře o ženách byly označeny častěji než u mužů. Negativní poznámky o lidech se zdravotním postižením, gayích, transgender, Asiatech, černoších nebo muslimech měly vyšší šanci být označeny ve srovnání s těmi, které byly zaměřeny na křesťany, mormony, hubené lidi a různé další skupiny. Bohatí lidé, republikáni, lidé z vyšší střední a střední třídy a absolventi vysokých škol skončili na konci žebříčku.

Zdroje:
https://www.dailystar.co.uk/tech/news/theres-almost-more-bots-online-29993832
https://dailycaller.com/2023/02/03/study-artificial-intelligence-openai-chatgpt-bias/
https://www.naturalnews.com/2023-05-31-bad-bots-taking-over-internet-spam-cybercrime.html

Obrázek: Pixabay.com