Domů / PR / Na obsahu prakticky nezáleží: Knihu musíte umět hlavně prodat

Na obsahu prakticky nezáleží: Knihu musíte umět hlavně prodat

Knihu neprodává obsah, ale její obal. Pro autory to sice může být tvrdé zjištění, ale je to tak. Tedy alespoň v případě, kdy chcete dosáhnout okamžitých výsledků.

 

Řídíte se žebříčky knih nebo recenzemi? Pak zřejmě patříte mezi ty šťastnější čtenáře. I vy jste se ale určitě někdy dostali ke knize, která vás příliš nebavila. Její obal a prezentace ovšem byla tak lákavá, že se jí nedalo odolat. Jde o jednoduchý trik, který ovšem platí prakticky na každého.

I průměrná kniha může být bestseller

Dobrý marketing je totiž jako sůl. Když ji nemáte, nezáleží na tom, jak dobré je vaše jídlo. Sůl totiž tuto chuť ještě více zvýrazní. A v literatuře to platí dvojnásob. I když v posledních letech zažívá jakési obrození, stále můžeme s jistotou tvrdit, že je na ústupu. Masivnímu tlaku elektronických médií, telefonů a počítačů bohužel konkurovat nemůže. I přesto prakticky každý den vychází stovky nových titulů. A ty musí nějakým způsobem vyniknout.

V konečném součtu tak nezáleží na tom, jestli je kniha opravdu dobrá. I titul s průměrným obsahem se tak může stát bestsellerem. Stačí ho umět prodat, k čemuž samozřejmě pomáhá vizuální prezentace i samotný název. A právě tady má nevýhodu prakticky celé odvětví prózy nebo poezie, zatímco výuková literatura je v rozkvětu.

Důležitá je cena

K vysokým prodejům samozřejmě může dopomoct i cena. Pokud si projedete prakticky jakékoliv žebříčky knih a databáze spisovatelů, pak zjistíte, že cena se za poslední léta téměř nezměnila. Zatímco prakticky všechno okolo zdražuje, literatura si svoji cenu udržuje. Velké internetové obchody ji přitom tlačí ještě níž. Pokud chcete konkurovat s novým titulem, pak se můžete strefit do ideální částky.

A ta by neměla být ani příliš vysoká, ani příliš nízká. Nízká cena totiž mnohdy indikuje špatnou kvalitu. A vy rozhodně nechcete, aby bylo vaše dílo asociováno právě s nízkou kvalitou. Když se vám ovšem podaří smíchat dostatečně dobrý koktejl, budete mít šanci v tomto tvrdém konkurenčním prostředí uspět a vyniknout.