Domů / Cestování / Panská skála patří mezi nejfotogeničtější místa v Čechách

Panská skála patří mezi nejfotogeničtější místa v Čechách

Panská skála, či také Varhany, to je čedičový skvost, který obdivují lidé z celého světa. Objevil se už v mnoha známých filmech, od Pyšné princezny až po zahraniční firmy, jako jsou Hodinářův učeň nebo Zázrak. Panská skála se zrodila před mnoha miliony let díky vulkanické činnosti a vzniklo tak neuvěřitelně fotogenické místo, jehož scenérie dokáže pokaždé ohromit.

Snadný přístup po celý rok

Ačkoliv jde o krásné místo, ne každý ví, že je velmi snadno přístupné. Nachází se v Kamenickém Šenově, malém městě na severu Čech v okresu Česká Lípa. Panská skála je přístupná po celý rok zdarma a zajisté vás potěší skutečnost, že ji můžete navštívit v každém období. V celé své kráse ji spatříte zejména v jarních a letních měsících, ale zvláštní kouzlo má i v zimě, proto jsme ji také navštívili v zimě, abychom vám mohli ukázat, jak vypadá v tomto období. Níže můžete shlédnout video a pod ním fotogalerii.

Vedle Panské skály je velké parkoviště, které je sice placené, ale za přístup k Varhanům nic neplatíte. Celou čedičovou skálu si můžete jak obejít, tak na ni i vystoupat. Vzhledem k členění čedičové skály se po ní skvěle šplhá, ale doporučuji postupovat velmi opatrně, protože zde snadno klopýtnete a pak by vás mohl čekat nepříjemný pád. Přímo u skály je jezírko, které ještě více umocňuje vzhled a kouzlo tohoto místa. Zima je dobrým obdobím k návštěvě, protože je zde málo lidí, ale na druhou stranu přijdete o možnost výstupu, protože je skála pokrytá ledem nebezpečná na výstup. Kolem skály jsou lavičky, na kterých můžete posedět a pokochat se úchvatnou scenérií. Níže můžete vidět informace o tomto místu na informační ceduli.

Autem i na kole

Pokud patříte mezi příznivce cyklistiky, rádi jezdíte na inline bruslích nebo běháte delší vzdálenosti, zajisté vás zaujme 19 km dlouhá Cyklostezka Varhany, která vede od České Lípy po bývalé železniční trati až do Kamenického Šenova. Končí právě u Varhan a projet ji celou je skutečný zážitek, cestou je mnoho úchvatných scenérií i míst k občerstvení. Od České Lípy do Kamenického Šenova pojedete celu dobu mírně do kopce, cestou zpátky však nešlápnete skoro ani jednou, protože pojedete stále z kopce. Prohlídka Panské skály vám nezabere více než pár desítek minut, proto pokud sem pojedete autem, doporučuji tento výlet spojit s návštěvou některých dalších skvostů, třeba České Kamenice nebo nedalekého města Sloup v Čechách, kde najdete skalní hrad, rozhlednu i krásné přírodní koupaliště.

Fotogalerie

Foto: Petr Pokorný (Makawiel)