Domů / Novinky / Pokud vystřelí atomovky, budou vůbec fungovat?

Pokud vystřelí atomovky, budou vůbec fungovat?

Předchozí rok byl trýznivým rokem v dlouhé řadě trýznivých let. Brutální válka v Evropě vyvolala vyhlídky na jadernou válku, protože vůdci stojící za invazí chrastili šavlemi a vytvářeli hrozby použitím zbraní hromadného ničení. Tyto horké hrozby však vyvolávají zajímavou otázku. Uplynula desetiletí od doby, kdy Rusko nebo Spojené státy provedly živý test jaderných zbraní. Vzhledem k tomu, fungovaly by atomovky vůbec, kdyby byly náhle vystřeleny?

Kontrola a testování

Pokud inženýři něco rádi dělají, je to testování věcí. Je dobré si něco nakreslit na papír nebo to dát dohromady v laboratoři. Ale dokud to nezapnete a neuděláte to, co má, je těžké vědět, jestli bude fungovat podle očekávání.

Problém jaderných zbraní je v tom, že jejich testování je ošklivá záležitost. Má tendenci zanechávat v krajině obří krátery a pumpuje radioaktivní prach do atmosféry , aby se rozšířil přes sousední populace. Z tohoto důvodu většina zemí podepsala Smlouvu o částečném zákazu zkoušek z roku 1963, která zakazovala veškeré testování jaderných zbraní kromě těch prováděných pod zemí. To se později rozšířilo do Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek, vytvořené v roce 1996, která však nikdy oficiálně nevstoupila v platnost kvůli několika odloženým státům.

Jaderný test Trinity byl první detonací jaderné zbraně, ale bohužel ne poslední. Kredit: USDE

Smlouva nebo žádná smlouva, testy jaderných zbraní se v posledních desetiletích staly mimořádně vzácnými. Poslední atmosférický test provedla Čína v roce 1980, zatímco Severní Korea provedla jaderné testy teprve v roce 2017. Pokud jde o hlavní hráče na dnešní světové scéně, USA provedly svůj poslední podzemní jaderný test v roce 1992 a Sovětský svaz v roce 1990. Je známo, že Čína naposledy provedla test v roce 1996, zatímco Indie a Pákistán provedly testy v roce 1998.

Je mnoho věcí, které se mohou pokazit

Složitý politický status jaderných zbraní vytváří i další problémy. Výroba jaderných zbraní se z velké části zastavila po zběsilém budování éry studené války. Zatímco země pracovaly na zeštíhlení svých zásob hlavic, nebylo třeba udržovat továrny v chodu a mnohé byly zavřeny. To způsobilo problémy osobám pověřeným údržbou desítky let starých zbraní. Jemné mechanické mechanismy se mohou časem znečišťovat nebo opotřebovávat, výbušné součástky se mohou zadrhávat, zatímco elektronické součástky mají také omezenou životnost. U jaderné zbraně je rozhodující dokonalý výkon a načasování. Není potřeba mnoho zkazit výtěžnost zbraně, pokud součást nefunguje dokonale.

Zejména v USA se to dostalo do centra pozornosti na počátku 21. století. Nastala krize, když si zbrojní technici uvědomili, že už nemají zásoby utajovaného materiálu zvaného FOGBANK, který byl pro americké jaderné zbraně zásadní. Horší bylo, že záznamy o výrobě materiálu byly řídké, původní zařízení bylo uzavřeno a mnoho zaměstnanců už nebylo poblíž, aby si vzpomněli, jak se to dělalo. Reprodukce materiálu Národní správě jaderné bezpečnosti trvala mnoho let a desítky milionů dolarů.

To vytváří znepokojivou situaci, když uvažujeme o jaderných armádách světa. Jsou vyzbrojeni nevyzkoušenými hlavicemi hromadného ničení namontovanými na zbraňových systémech, se kterými nebyly plně testovány.

Od dob aktivního testování uplynula dlouhá doba.

Většina jaderných zbraní bude pravděpodobně fungovat podle očekávání

Dvě věci dávají vojenským velitelům jistotu, že jejich zbraně stále rozzáří nepřátelská města. První je pravidelná údržba. Jaderné zbraně jsou svým způsobem podobné náklaďáku zaparkovanému na farmě vaší tety. Nechte ho v kůlně bez dozoru 20 let a je nepravděpodobné, že se spustí, když skočíte dovnitř a otočíte klíčkem. Případně jej každých pár měsíců nastartujte a věnujte mu pravidelnou péči a pozornost a můžete si být relativně jisti, že se v případě potřeby probudí k životu.

Druhým aspektem je simulace. Inženýři a fyzici mají neuvěřitelně pokročilé simulace jaderných jevů, které se používají k modelování výkonu součástí zbraní, když je nelze otestovat. Simulace samozřejmě není dokonalá věda, ale fyziku jaderných zbraní znalci poměrně dobře chápou. Tomu napomáhá i neměnnost fyzikálních zákonů. Chování atomů procházejících štěpením a fúzí je dnes stejné jako v roce 1945. Pokud zbraně postavíte a udržíte podle stejných specifikací, jako byly navrženy, měly by fungovat stejně jako před mnoha desetiletími.

Nukleární střela, kterou má v arzenálu Severní Korea

I nevybuchlá střela způsobí velkou škodu

Je hezké si myslet, že i kdyby bylo tlačítko stisknuto, vypálené jaderné zbraně by nedokázaly vyhladit svět, jak ho známe. Bohužel to tak pravděpodobně není. I při 50% poruchovosti by rozsáhlá jaderná válka nakonec zničila společnost, jak ji známe. Pokud jde o jaderné zbraně, které „vybuchnou“ a nedetonují podle očekávání, mohou stále způsobit velké škody. Takové selhání pravděpodobně rozšíří radioaktivní materiál na velkou oblast a způsobí vážné ztráty na životech. Nemůžeme se spoléhat na neschopnost, abychom zachránili svět před jadernou válkou.

V ideálním případě se nakonec nikdy nedozvíme, zda jsou světové jaderné arzenály tak silné, jak o nich tvrdí jejich majitelé. Na amfiteátru oboustranně zajištěné zkázy je samozřejmě nejdůležitější vnímaná hrozba zbraní na papíře. Bez ohledu na to tyto nevyzkoušené zbraně zůstávají ležet v bunkrech po celém světě a čekají na pokyn, který nikdy nesmí přijít.