Domů / PR / Potýkáte se s vysokými teplotami ve vaší provozovně? Řešením může být vodní mlha

Potýkáte se s vysokými teplotami ve vaší provozovně? Řešením může být vodní mlha

Vysoké teploty na pracovišti rozhodně nejsou ničím pozitivním. Pokud je příliš horko, snižuje se pracovní produktivita zaměstnanců. A právě z tohoto důvodu by zaměstnavatelé měli udělat maximum pro ochlazení prostor. Například prostřednictvím vodní mlhy.

Klimatizovat velké výrobní haly je častokrát velmi drahé, a tam, kde je hala napůl, nebo zcela otevřená, prakticky nemožné. Vodní mlha neboli adiabatické chlazení lze využít i v tomto případě.

Jak si představit chlazení vodní mlhou?

Celý systém je poměrně jednoduchý a také poměrně levný ve srovnání s dalšími způsoby klimatizace. Do prostor se nainstalují vysokotlaké trysky a vysokotlaká čerpadla. Ta zvládnou vytvořit tlak až 70 Bar a pod takto velkým tlakem tryskami stříká ven vodní mlha. Jde vlastně o mikronové částice vody, které se však okamžitě odpařují.

Nedochází tak k navlhnutí předmětů, protože mikročástice okamžitě přijímají tepelnou energii okolí, rychle se odpaří, a tím ochladí okolní vzduch. Tomuto jevu se říká adiabatický efekt, proto se chlazení mlhou říká adiabatické chlazení.

Pozor! Nízkotlaké chlazení nemá takový účinek. Je-li mlha produkována pod nízkým tlakem, vzniklé kapičky vody jsou daleko větší, nemusí se stihnout odpařit, a tím vzniká mokrý povrch.

Vodní mlha řeší více než jen teplotu

Vodní mlha funguje jako skvělá klimatizace, ve skutečnosti toho zvládá ale ještě více. Vynikající je také pro udržení správné vlhkosti a snížení prašnosti. Ve správně vlhkém ovzduší se snadněji dýchá, vzduch působí čerstvý, což má taktéž pozitivní vliv na pracovní výkonnost zaměstnanců.

Zlepší účinnost chladicích a HVAC jednotek

V létě účinnost chladicích jednotek klesá a jejich spotřeba roste. Přitom právě při vysokých teplotách je potřebujete nejvíce používat. Co s tím? Pomůže třeba předchlazení výměníku vodní mlhou. Když před vzduchem chlazené výměníky nainstalujete mlžící systém, zvýšíte účinnost chlazení až o 30 %. Na útratě za energie se to promění významnou měrou.

Vhodné řešení se vybírá vždy na míru

Každý systém chlazení vodní mlhou je unikátní, proto musí odborníci navrhnout řešení vždy na míru do dané výrobní haly, skladu či jiných prostor. Kromě klasických trysek využívají i nejrůznější ventilátory a větráky pro rozprašování vody.

Samostatnou kategorií jsou pak vysokotlaká mlžící děla. Ta se využívají spíše než k chlazení k eliminaci prachu a odéru v odpadovém hospodářství.

Vodní mlha si najde uplatnění ve všech oblastech průmyslu a výroby. Často se s ní setkáte také na komerčních akcích, u restaurací a v jiných provozech. Vždyť v parném létě je neuvěřitelně příjemné, když se můžete projít kolem takového rozprašovače. Jistě už i vy jste to někdy zkusili. A nyní tuto mlhu můžete mít i na vaší akci nebo ve vaší výrobní hale.