Domů / PR / Problémy s učením u dětí. Jak je včas rozpoznat?

Problémy s učením u dětí. Jak je včas rozpoznat?

Některé děti se mohou potýkat s problémy s učením. Ty se přitom mohou projevit i jiným způsobem, než jsou pouze špatné známky. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Učivo by mělo děti bavit

Děti se zpravidla nechtějí učit takovou látku, které nerozumí. Ostatně vzpomeňte si na sebe, když jste byli v jejich věku. Určitě existoval nějaký předmět, kterému jste rozumněli méně a do jehož učení jste se museli doslova nutit. A naopak možná i u vás existoval předmět, jehož učivo jste chápali a bavilo vás to.

Problémy s učením se mohou projevovat různě

Pojďme se nyní podrobněji podívat na to, jak poznat problémy s učením u dětí. Pokud vaše ratolesti něco takového trápí, můžete pozorovat, že u nich dochází k celkovému snížení zájmu o daný předmět. Dítě zkrátka a jednoduše nemá chuť se jej učit a takové učení má zároveň tendenci oddalovat. 

Při učení daného předmětu se u dítěte může projevovat nervozita. Například tak, že okusuje tužku, poklepává nohama nebo se rozpláče. Dítě, které trápí problémy s učením, si často nepamatuje, o čem vlastně četlo a co se učilo. 

U učení lze také velmi často pozorovat celkovou únavu a zívání. Postupem času přestává dítě stíhat tempo nastolené ve škole a ocitá se v začarovaném kruhu.

Jak dítěti pomoct?

Pokud ve výše uvedeném poznáváte své dítě, je rozhodně na místě mu co nejdříve pomoct. V rámci doučování můžete zasáhnout buď vy sami, případně se obrátit na jinou kompetentní osobou.

Pokud se do doučování vrhnete vy, vraťte se s dítětem až k té látce, které bezpečně rozumělo. To si zopakujte a následně na něm začněte pomalu stavět. Nezapomínejte, že aby dítě něco pochopilo, musí textu opravdu rozumět. Snažte se mu proto jít naproti, vysvětlujte mu učivo vlastními slovy a nebojte se ani názorných ukázek. 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.