Domů / Cestování / Psychedelický med existuje, ale produkuje ho pouze jeden druh včely

Psychedelický med existuje, ale produkuje ho pouze jeden druh včely

Když lidé hledají samotu, jednoduchost a „osvícení“, často se odváží do jeskyně, aby se vyhnuli vlivu světa a vstoupili dovnitř. Hory v Nepálu jsou oblíbeným cílem těch, kteří touží nasbírat moudrost z pokorného ticha. Ve stejné oblasti však existuje další učitel, který, jak říkají místní, může být opravdua mocný…

Hluboko v jeskyních Himalájí žije včela, která produkuje to, co místní nazývají „šílený med“. Produkuje ho včela skalní, latinsky Apis dorsata laboriosa. Včela skalní je vysokohorským druhem včely. Vyskytuje se pouze v Himálaji v pásmu od 1200 do 4000 m n. m. Tato včela je největší na světě a vyrábí jedinečný med, o kterém se říká, že má halucinogenní účinky.

Stateční včelaři

Ve středním Nepálu, kde hory ostře vyčnívají do nebe, žije komunita, která nadále oslavuje tradiční metody včelaření. Přijímají svou společnou historii a to navzdory infiltraci moderních technologií do jejich každodenního života.

Sklizeň medu je týmová práce

Včely staví úly na nedalekém útesu a sklízet jejich med není snadný úkol, vyžaduje to sílu a odvahu. Je to týmové úsilí, protože muži spolupracují na výrobě tkaných sít. Sklízí také okolní listy, aby je spálili pro kouř potlačující chuť včel útočit. Kouř je nezbytný, protože tyto včely jsou mohutné a nebojí se bodnout.

Video níže ukazuje ruce těch, kdo se starají o sklizeň, červené a oteklé od žihadel včel. Samotné žihadlo podle vesničanů předznamenává silný med a je považováno za příznivé, nikoli za nepříjemnost.

Jelikož včela Apis dorsata vyrábí med z květů rododendronu, krásného, ​​ale toxického květu, který je pro člověka jedovatý a obsahuje grayanotoxiny, je med vyrobený z nektaru opravdu zážitkem pro vaše smysly.

V malém množství uvolňuje a údajně má řadu zdravotních výhod. Je popisován jako spíše příjemný, ne-li opojný. Ve větších dávkách může dojít k pravému „šílenému medu“, otravě rododendronem (nebo medové intoxikaci). To způsobuje zvracení, svalovou slabost a srdeční nepravidelnosti.

Přestože je  ve vysokých dávkách škodlivý, místní obyvatelé vynaloží značné úsilí, aby tento vzácný med získali. Krátký dokument výše jde do větší hloubky a popisuje důvody, proč je tak vyhledávaný.

Foto: YT screenshoty