Domů / Novinky / Ptačí paláce a nemocnice z Osmanské říše dokazují úctu k těmto zvířatům

Ptačí paláce a nemocnice z Osmanské říše dokazují úctu k těmto zvířatům

Impérium, které trvalo 500 let, bylo mezi spisovateli známé tím, že ve své společnosti vytvořilo místo pro zvířata, a „ptačí paláce“ v Istanbulu jsou toho svědectvím. Ptačí paláce, které pocházejí již ze 13. a 14. století, odrážely politiku Osmanské říše, kterou byl soucit se vším živým, co Bůh stvořil tak, jak je. Tato funkční umělecká díla, která se nacházejí po stranách mešit, domů, fontán, knihoven, lázní, hostinců a medres, činí části obrovské metropole, která je moderním Istanbulem, skvělým místem pro stěhovavé ptáky, jako jsou vlaštovky a dokonce i čápi.

Ptačí dům na vnější straně mešity Ayazma, Üsküdar, Istanbul. CC 3.0. R Prazeres

„Čápi a vlaštovky mohou hnízdit v ptačích budkách, aniž by se museli bát, že budou odehnáni. Psi volně pobíhají po ulicích a lidé se procházejí mezi nimi a nosí maso na krmení koček a psů,“ napsal v roce 1812 francouzský cestovatel a malíř Antoine-Laurent Castellan.

„28. osmanský sultán Selim III nařídil postavit na zdech mešity Selimiye dva ptačí domky v podobě malých paláců,“ uvádí Betül Tilmaç pro Daily Sabah, která přišla s nápadem sdílet tyto zajímavé kulturní památky se světem. Je to na hony vzdálené městským nařízením v západních zemích, která umísťují na četná místa hroty proti ptactvu.

Ptačí dům na exteriéru mešity Selimiye (nebo mešity Selim III) v Üsküdar, Istanbul CC 3.0. R Prazeres

Tilmaç pokračuje v historických citacích odkazem na jiného francouzského cestovatele Jeana de Thevenota, který napsal, že Turkova „shovívavost se vztahuje i na zvířata a ptáky“ a že lidé, kteří postavili ptačí paláce, „dali těmto domům jména jako „ptačí budka“, „holubičí chata“ a „vrabčí palác“.

V 19. století postavili Osmané Gurabahane-i Laklakan – zvířecí nemocnici ve městě pro stěhovavé ptáky, zejména výše zmíněné čápy.

Je to krásná připomínka toho, že bez ohledu na to, jak velké město může vyrůst (a Istanbul má 15 milionů obyvatel), pokud je v lidském srdci místo pro naše opeřené bratry, je pro ně místo i ve městě.