Domů / PR / Půjčky v rodině a mezi přáteli nemusejí dopadnout dobře

Půjčky v rodině a mezi přáteli nemusejí dopadnout dobře

Tím nechceme říct, abyste příbuzným a známým nikdy nepůjčovali nebo abyste si nepůjčovali od nich. Ale pokud půjčky v rodině zkusit chcete, udělejte to, jako byste jednali s klasickým poskytovatelem půjčky nebo jako byste jím byli vy. Hlavní problém půjček v rodině je totiž fakt, že v rodině ztrácíme běžnou opatrnost. A potom se nestačíme divit.

Je to přece moje ségra, ta by mě nepodfoukla!

Abyste nebyli nepříjemně překvapeni! Lépe, než se nechat takto nepříjemně zaskočit a dojet na falešnou rodinnou pospolitost, je ošetřit si každou půjčku smlouvou. A to i v případě, že vy jste ten, kdo si půjčuje. Pokud by totiž ségra začala chtít, abyste jí celý dluh splatili v šibeničně krátké době, tak v momentě, kdy jste bez smlouvy, se nemůžete bránit proti jejím případným krokům.

A stejně je smlouva výhodná i v opačné situaci, kdy vy jste věřitel a vy si do smlouvy dáte, kolik jste sestře půjčili, na jaký úrok a jaký je splátkový kalendář. Pokud budou potíže se splácením, můžete smlouvu oboustranně upravit tak, že doplníte změny termínů splátek, případně i jejich výši. Ale je vhodné na to přistoupit pouze výjimečně, aby si sestřička neudělala z opožděných splátek pravidlo.

Rodinné půjčky mají velkou výhodu v tom, že jde v podstatě o půjčku ihned na účet a proces půjčení je velmi rychlý. Nevýhodou je fakt, že neopatrná půjčka v rodině a mezi přáteli může být koncem přátelství či rodinných vztahů.

Na co se přednostně zaměřit, když chcete půjčit příbuznému či kamarádovi?

Zejména se vyptejte na účel půjčky a hlavně na její důvod – na co je půjčka potřeba, jestli je opravdu nutná nebo zda by na plánovanou koupi neměl váš příbuzný či kamarád nejdříve raději sám našetřit.

Musíte jít také do osobních otázek – kolik příbuzný, či kamarád, který od vás peníze žádá, vydělá. A kolik vydělá zbytek jeho nejbližší rodiny, respektive jaký má rodinný rozpočet. Takže kromě příjmů vás musejí zajímat i výdaje. A když si to necháte dát písemně, budete mít pro případný soudní spor velký důkazní náskok (pokud by vás chtěli obalamutit, máte důkaz o tomto úmyslu).

Pokud byste váhali, co všechno byste měli vyzvědět od příbuzného či kamaráda, který vás o půjčku žádá, nahlédněte třeba na P2P platformy, kde se nabízejí půjčky lidem – ale i do pozice investorů. U každého člověka, který o půjčku žádá, jsou totiž uvedeny všechny potřebné informace, které k rozhodnutí o tom, zda mu jiní lidé půjčí půjčení, absolutně stačí. Když si do smlouvy o půjčce zanesete stejné informace, budete za vodou.

A co pořádně promyslet, když si od příbuzného nebo kamaráda naopak chcete půjčit vy?

Pokud jste vy tím plánovaným dlužníkem, jistě nepodceňte své schopnosti splácet – tedy své příjmy a každoměsíční finanční rezervy. Máloco je totiž psychicky náročnějšího, než postavit se před svého příbuzného či známého a sdělit mu, že se splácením to teď nepůjde, že jste si to špatně rozvrhli a spočítali.

Nezapomínejte, že jde o člověka, kterého jistě chcete potkávat i nadále a mít s ním příjemný a přátelský vztah. Potížemi se splácením nebo úplnou neschopností splácet byste vše zničili a o přízeň tohoto člověka nebo celé rodiny přišli. Anebo byste tento vztah ukončili vy sami, protože byste nebyli schopní ustát přítomnost toho, komu dlužíte a komu nemůžete ještě dlouho splácet, protože vám to tentokrát prostě nevyšlo.

Nechte se prověřit na zkoušku

Pokud si nejste jistí, zda budete schopni půjčku splácet, a zda o ni tedy zažádat příbuzného či známého, tak vězte, že podle vámi zadaných informací to pozná komerční poskytovatel půjčky. Již mají mnoho zkušeností, mají nastaveny výpočty a jejich schopnosti odhadnout situaci žadatele o půjčku jsou poměrně vysoké.

Když vyplníte online žádost o půjčku, kontaktujete poskytovatele půjčky a i mu sdělíte své informace a požadavky, stále se nejedná o nic závazného. Ale dozvíte se mnoho o sobě a svých předpokladech půjčku splatit. Zavazuje vás pak až případná smlouva o půjčce, pokud by se vám zalíbila. A vězte, že půjčku, kterou uzavřete přes internet, můžete dokonce během 14 dní vrátit.

Porozhlédněte se také po trhu s půjčkami – můžete potkat výhodnější nabídku!

Nepodceňte ale ani shánění informací o trhu s půjčkami. Někde totiž mohou nabídnout lepší podmínky, než nabízí váš příbuzný či známý. Nakonec můžete ze situace, kdy si chcete půjčit, vyjít výhodněji právě s klasickou půjčkou od komerčního poskytovatele, než od rodiny.

Poskytovatelé půjček mají širokou nabídku svých služeb – nabízejí půjčky krátkodobé, dlouhodobé, mezi jejich nabídkami je i rychlá půjčka bez registru, půjčka ihned na účet nebo klasická půjčka před výplatou, a to i formou SMS.

Předem si tu také můžete dohodnout možnost odložení splátek nebo naopak možnost předčasného splacení. Komerční poskytovatelé půjček mnohdy nebudou ani zkoumat účel, na který si půjčujete. A půjčí vám nejen na účet, ale též v hotovosti na ruku.

Často můžete narazit na první půjčku zdarma, na půjčku bez poplatků anebo na půjčku ve speciální slevové akci. To jsou situace, kdy si můžete půjčit levněji než od příbuzných a známých. A nebudete riskovat, že si s nimi pokazíte vztahy, pokud by se cokoliv nezadařilo.

A kde na ty výhodné půjčky narazíte? Podívejte se do online srovnávače. Shromažďuje aktuální nabídky od mnoha poskytovatelů. A tím vám dává široký přehled o půjčkovém trhu.