Domů / Novinky / Solární stromy mají oproti solárním panelům mnoho výhod

Solární stromy mají oproti solárním panelům mnoho výhod

Solární panely zná každý, jedná se o ekologický zdroj elektrické energie. Na mnoha místech můžeme najít solární pole, která zabírají obrovskou plochu. Jsou solární panely skutečně nejlepším řešením? Stále častěji se budují solární stromy. Inspirací pro jejich vznik byla příroda. Stromy v přírodě nezaberou mnoho místa a přitom jejich listy pohltí velké množství slunečních paprsků. Stejným způsobem fungují i solární stromy.

Solární stromy mají mnoho výhod

Solární stromy mají mnoho různých provedení. Svým tvarem připomínají strom, protože mají kmen ze kterého vedou větve, na kterých jsou solární panely. Tyto panely zachycují sluneční energii, přeměňují ji na elektřinu a posílají ji do centrální baterie. Solární strom funguje stejným způsobem jako solární panel. Rozdíl je v tom, že solární stromy zabírají mnohem méně místa. Je zde použita stejná logika jako u výškových budov. Vysoká budova nezabere mnoho místa a pojme více obyvatel než mnoho malých budov. Solární stromy také poskytují prostor pro vzácnou floru a faunu. Inspirací jsou solární stromy v Singapuru. Tyto stavby využívají sluneční energii a zároveň nijak nenarušují život zvířat a rostlin. V městském prostředí mohou přinášet velkou výhodu v tom, že poskytnou stínění. Pomůže to v horkých oblastech, kde silné slunce rozpaluje chodníky na vysoké teploty.

Inovativní tvary i využití

Solární stromy mají vysokou účinnost a stačí jim jen několik metrů čtverečních plochy. Mohou napájet elektřinou až několik domácností. Kdokoliv si je může umístit na zahradu nebo na dvorek u domu. Skvělým umístěním jsou také parkoviště, na kterých nezaberou žádné místo a poskytnou ochranu pro auta. Mezi nejzajímavější solární stromy malých rozměrů patří Smartflower. Každý takový strom má výkon až 2,5 kW.

Za pozornost stojí také společnost Beam Global, která přišla se solárními stromy a solárními přístřešky pro auta. Tyto přístřešky fungují jako nabíjecí stanice.

Solární stromy existují už mnoho let, ale zatím se bohužel nepoužívají tak často. Nabízejí přitom mnoho výhod a je pravděpodobné, že se s nimi setkáme v budoucnu stále častěji.