Domů / Novinky / Toto pulzující zařízení může zachránit miliony žraloků před ulovením

Toto pulzující zařízení může zachránit miliony žraloků před ulovením

Velké množství žraloků a rejnoků je každý rok uloveno jako vedlejší úlovek. Je to velký problém, protože už je mnoho druhů žraloků ohrožených. Pomoci by jim nový vynález, který dokáže žraloky včas varovat a tím je mohl zachránit před tím, aby se chytili na rybářský háček nebo do rybářské sítě.

Zařízení SharkGuard může zachránit přes 90 % žraloků

Zařízení se jmenuje SharkGuard. Toto zařízení se umístí na dlouhé šňůry, které rybáři používají. Vytváří kolem háčku elektrické pole a toto elektrické pole dokáží žraloci i rejnoci zachytit svými elektroreceptory. Testy ukázaly, že SharkGuard dokáže snížit vedlejší úlovky u žraloků o 91 % a u rejnoků o 71 %. Pokud se tato technologie rozšíří mezi všechny rybáře, mohla by výrazně snížit úbytek ohrožených žraloků po celém světě.

„Hlavním důsledkem je, že komerční rybolov na dlouhou lovnou šňůru může pokračovat, ale nemusí to vždy nutně vést k hromadnému vedlejšímu úlovku žraloků a rejnoků,“ řekl Dr. Robert Enever z ochranářské společnosti Fishtek Marine, výrobce SharkGuard.

Zařízení bylo úspěšně otestováno

Mezi největší hrozbu pro žraloky žijící v otevřeném oceánu patří lov tuňáků za pomoci dlouhé šňůry. Inspirací pro výrobu SharkGuard byla zařízení, která používají potápěči a surfaři proti žralokům. Dr. Enever a jeho kolegové tuto technologii použili k tomu, aby ochránili žraloky před tím, aby se stali vedlejším úlovkem. První zkouška zařízení byla provedena v létě 2021 v jižní Francii a výsledky testů byly zveřejněny v časopise Current Biology. 2 rybářská plavidla ulovila 22 dlouhých lovných šňůr na 11 samostatných plavbách, přičemž nasadila celkem více než 18 000 háčků.

SharkGuard pomůže k tomu, aby byl rybolov udržitelnější

Háčky vybavené zařízením SharkGuard výrazně snižují počet ulovených žraloků modrých a pelagických rejnoků, ve srovnání se standardními háčky. Počet ulovených tuňáků nebyl nijak ovlivněn. Tým nyní pracuje na tom, aby mělo zařízení takovou životnost baterie, aby ji rybáři nemuseli neustále měnit. Úplná sada indukčně nabíjených zařízení SharkGuard pro 2 000 háčků by stála kolem 20 000 $ (16 790 GBP) a vydržela by tři až pět let, což jsou podle vědců skromné roční náklady pro většinu komerčních operací lovu tuňáků. Je velmi důležité, aby byl rybolov udržitelný a toto zařízení k tomu může výrazně přispět.

„Je naděje! Na pozadí neúprosných příběhů o dramatických úbytcích, ke kterým dochází u všech druhů, je důležité si uvědomit, že existují lidé, kteří tvrdě pracují na hledání řešení,“ řekl Enever nadšeně.

„SharkGuard je příkladem toho, kde by bylo možné za předpokladu vhodné podpory uvést řešení v dostatečném rozsahu, aby zvrátilo současný pokles celosvětové populace žraloků.“

Foto:  SharkGuard via SWNS