Domů / Zajímavosti / Jak zvládnout útok tornáda

Jak zvládnout útok tornáda

Nejčastěji o nich slyšíme ve zprávách, jak se objevily někde na druhém konci světa. Jenže tornáda se objevují i v Evropě. Nedělejte si tak iluze, že vás se to týkat nebude a buďte radši předem připraveni na jeho ničivou sílu.

Díky klimatickým změnám po celé zemi, se výskyt tornád a obecně extremní počasí začíná objevovat i v naší jinak klidné zemičce. Nedočkáme se sice takových výkonů jako v USA, přesto naše tornáda umějí nadělat pořádnou paseku, zvedat auta či kácet stromy. Za pár let může být mnohem hůře, je tedy dobré vědět jak zvládnout tornádo. Stejná pravidla totiž platí i pro náš pořádný orkán, na který spíše narazíte.

tornado amrika

Nic nefunguje v praxi jako v televizi. Filmy, které ukazují, jak dva blázni natáčejí tornádo a zároveň mu ujíždějí na čtyřech kolech je spíše pohádka. Odborníci sice mohou znát pohyb tornáda a díky tomu si dovolí takovéto kousky, vy to však nezkoušejte. Pokud se rozhodnete ujíždět tornádu, tak v pokusu dojed co k nejbližšímu úkrytu. Jenže jaký úkryt je ten ideální?

Pokud vás zasáhne orkán či tornádo, hledejte co největší díru v zemi. Platí zde jednoduché pravidlo. Buďte co nejhlouběji a co nejvíc izolováni od okolního řádění tornáda. Sklepení, bytelná budova, schodiště a jiné. Zkrátka miřte do středu budovy a nejlépe do sklepa. Vyhýbejte se oknům a nedržte se podél obvodových zdí. Jednak vás tornádo může vytáhnout ven skrz okno anebo vás trefí letící předmět. Nejčastěji se umírá na zranění, které způsobí kusy střech, vozů a trosek.

Skvělé podmínky máte i doma a možná o tom ani nevíte. Využijte jídelní stůl, na který naházíte madrace. Takovýto provizorní bunkr je více než dobrou skrýší před touto přírodní silou. Schovat se můžete i do vany. Vyhýbat byste se naopak měli chatrným budovám, maringotkám, plechovým stavením či lesu.

Pokud se budete řídit těmito radami, máte solidní základ k tomu abyste řádění tornáda či orkánu přežili. Držíme palce.