Domů / PR / V jakých barvách udělat kuchyň? Barvy hrají větší roli, než si myslíte
Zdroj obrázku: Shutterstock

V jakých barvách udělat kuchyň? Barvy hrají větší roli, než si myslíte

Uvažujete nad tím, jaké barvy do kuchyně zvolit při plánování či rekonstrukci? Rozhodnutí není jednoduché. Kromě designového hlediska je důležité vzít v potaz také psychologické působení barev na naši náladu a pocit pohody.

Proč je bílá v kuchyni stále hit?

Základní barvou moderních i klasických kuchyní je bílá. Působí čistě, vzdušně a prostorně. Bílá je neutrální barvou, která se dobře kombinuje s doplňky výraznějších barev.

Z psychologického hlediska bílá barva do kuchyně podporuje koncentraci a přesnost. Pokud tedy potřebujete klidné a produktivní místo pro vaření a přípravu pokrmů, je bílá vhodnou volbou pro váš interiér.

Elegance a luxus. Dominantou je šedá

Odstíny šedé jsou v posledních letech velmi módní a dodávají kuchyni eleganci a nádech luxusu. Šedá působí uklidňujícím dojmem. Z psychologického hlediska pomáhá lépe se soustředit a filtrovat podněty.

Jelikož jde o neutrální barvu, skvěle ladí s doplňky a dlažbami všech barev. Šedou oceníte v moderní minimalistické kuchyni i v klasickém prostředí.

Zdroj obrázku: Gabon studio

Odvážná černá pro dramatické interiéry

Černá barva kuchyňské linky je odvážným řešením pro ty, kteří milují dramatické interiéry. Působí extravagantně, tajemně až mysticky. Černá podporuje kreativitu a inspiruje. Na druhou stranu však může dlouhodobě působit až depresivně, proto ji vždy kombinujte se světlými doplňky. Černou barvu do kuchyně zvažte jen v opravdu prostorné kuchyni s dostatkem denního světla.

Zelená: barva zdraví a prosperity

Zelená je barvou přírody a zdravého životního stylu. V kuchyni navozuje pocit harmonie a svěžesti. Odstíny zelené podle psychologů uklidňují, snižují stres a podporují tvořivost.

Zelená je také symbolem hojnosti, růstu a prosperity. Do kuchyně zvolte spíše světlejší, přírodní odstíny této barvy.

Energie a optimismus – to je žlutá

Žlutá barva kuchyně dodá prostoru energii a optimismus. Jde o teplý a přátelský odstín, který podporuje komunikaci a zbavuje strachu. Žlutá má antidepresivní účinky.

Pozor si však dejte na příliš intenzivní žlutou, která může působit až agresivně. Zvolte světlejší, sluncem prozářené tóny žluté, které vám zlepší náladu.

Červená vzbuzuje chuť k jídlu

Červená je dramatickou barvou plnou energie. V kuchyni může v menších dávkách působit povzbuzujícím dojmem a podpořit chuť k jídlu. Podle výzkumů červená zvyšuje tepovou frekvenci, krevní tlak a stimuluje nervovou soustavu.

Příliš velké plochy červené však mohou být vizuálně agresivní, a dokonce snižovat apetit. Pokud se pro červenou rozhodnete, zvolte spíše tlumenější odstíny. Červenou kombinujte v kontrastu se studenými odstíny.

Nebojte se vybrat tu pravou barvu kuchyně, která sedne vašemu stylu i temperamentu. A nezapomeňte, že zásadní je v kuchyni dostatek světla, které podtrhne krásu vybraných barev do kuchyně. Držíme palce při výběru!