Domů / PR / Víte, kdy vznikla úplně první žárovka?

Víte, kdy vznikla úplně první žárovka?

V dnešní době je žárovka vynález, nad kterým se již pravděpodobně nikdo nepozastaví. Stala se zkrátka součástí našeho každodenního života. Jak ale vznikla a co tomu předcházelo? 

Vynálezcem žárovky je Thomas Alva Edison 

Když se řekne vynález žárovky, většina z nás si pravděpodobně okamžitě vybaví jméno Thomas Alva Edison. Ve skutečnosti se však nejedná o úplně prvního člověka, který začal nad žhavením materiálu pomocí průchodu elektrického proudu přemýšlet. 

Ty úplně první pokusy se datují až do roku 1802, přičemž v té době ještě Edison ani nebyl na světě. Touto oblasti se tedy zabýval Humphry Davy, který při té příležitosti objevil takzvaný elektrický oblouk. Zařízení sestrojil ze dvou tenkých proužků platiny a následně jej pomocí elektrického proudu rozžhavil do běla. Na krátký okamžik se mu tak podařilo vytvořit slabý zdroj světla. 

Zmíněný Thomas Alva Edison si za svůj život na konto připsal celkem 2332 patentů. U většiny z nich navázal na vynálezy svých předchůdců, které určitým způsobem zdokonalil. 

VÍTE, ŽE klasické žárovky najdete i u nejrůznějších retro svítidel? Pořiďte si jedno takové do své domácnosti. 

Před vznikem žárovky hodně experimentoval

Než se Edisonovi podařilo vytvořit úplně první žárovku, stálo ho to spoustu experimentů. Při svém výzkumu přitom navázal na své předchůdce Davyho a dále Göbela. Snažil se najít takový typ vlákna, který by zachoval světlo déle než několik vteřin. Experimentoval tedy s rozžhaveným uhlíkem, který vkládal do skleněné baňky.

Při vývoji mu významně pomohly nově objevené technologie zajišťující dokonalé vakuum. Společně se svým týmem tak představil klasickou žárovku se závitem, kterou používáme i v současnosti. Svého prvního rozsvícení se dočkala v roce 1879. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.