Domů / Cestování / Vyšlápněte na úchvatnou zříceninu hradu Ralsko a máte Čechy jako na dlani
Hrad Ralsko

Vyšlápněte na úchvatnou zříceninu hradu Ralsko a máte Čechy jako na dlani

Hledáte krásný výlet, ale nezajímá vás jen dvacetiminutové chození po zpevněné cestě? Pak je pro vás jako stvořený výlet na zříceninu hradu Ralsko. Čeká vás minimálně hodinový výšlap ke krásně zachovalé zřícenině hradu z 13. století, která se nachází ve výšce 696 metrů. Jelikož půjdete převážně lesem po nezpevněné cestě, je vhodné vyrazit za dobrého počasí. Cesta je náročnější, ale pokud jste zdatní, můžete ji zdolat i s celou rodinou, včetně dětí. Když se vyškrábete až nahoru, můžete si vychutnat skvostný výhled na celé Čechy. Uvidíte odsud Ještěd, Hazmburk, Říp, rozhlednu na Vrátenské hoře, Bezděz, Hvozd, Luž, Jedlovou, Klíč a další.

Jak se sem vydat?

Hrad Ralsko se nachází na stejnojmenné hoře, je volně přístupný po celý rok zdarma. Můžete sem vyrazit ze dvou míst, z Novin pod Ralskem nebo z malé obce Vranov. Z Novin pod Ralskem je vzdálenost 3,5 km, z Vranova 2,5 km. Kratší cesta je tedy z obce Vranov, odkud jsem vyrazil i já. Ve Vranově můžete pohodlně zaparkovat hned na začátku stezky na malém parkovišti u skalní věže Džbán, viz foto níže. Celou cestu půjdete po červené a pokud jste pozorní, nezabloudíte. Jelikož jde o populární cíl výletu, pravděpodobně potkáte i řadu dalších lidí.

Juliina vyhlídka

Po pár minutách cesty narazíte na odbočku k Juliině vyhlídce.

Doporučuji sem odbočit, ztratíte tím jen 5 minut, ale ten výhled skutečně stojí za to. Níže můžete vidět video z Juliiny vyhlídky.

Krok sun krok a jste nahoře

Cesta je příjemná, ale půjdete většinou do kopce, chvílemi do velmi strmého kopce, takže rozhodně s sebou neberte kočárky a mějte kvalitní a pevnou obuv. Cestu budou lemovat zajímavé skály.

Ke konci je cesta velmi kamenitá a lemují ji čedičové skály a kameny.

Brzy zahlédnete samotný hrad Ralsko a když dorazíte k rozcestníku, k hradu to už bude jen 100 metrů, ale do prudšího kopce.

Níže můžete vidět video ukazující posledních 100 metrů a cestu hradem.

Výhled který se vám vryje do paměti

Hrad Ralsko je sice zřícenina, ale krásně zachovalá a poměrně rozlehlá. Dejte pozor, kam šlapete, všude je kluzká čedičová skála, takže choďte pomalu. Zachovaly se celé věže, a kolem dokola je božský výhled. Pokud máte pro strach uděláno, můžete na konci hradu dojít až na konec skály, ke kterému vedou nerovné kamenné schůdky a zábradlí. Cestu si užijete, je zde i posezení a také ohniště, ale jelikož to tu pěkně fouká, možná se tu nezdržíte tak dlouho, abyste si opekli. Níže si můžete prohlédnout fotky z cesty k Ralsku a také samotné Ralsko.

Fotogalerie – Juliina vyhlídka + Ralsko

Foto: Petr Pokorný (Makawiel)