Moderní dřevostavby jsou nyní velkým hitem. Může za to především několik benefitů, které jdou s tímto typem bydlení doslova ruku v ruce. Jimi je nízká cena, rychlá montáž a také unikátnost stavby. Už dávno neplatí, že dřevostavby vypadají jako pohádkové dřevěné roubenky nebo sruby na krajích lesů. Od zděných domů mohou být k nerozeznání podobné. Také mohou nést podobné vlastnosti.
Zlí jazykové jsou však toho názoru, že dřevostavby se klasickým zděným domkům nemohou rovnat. Domnívají se, že zděné domky déle vydrží, že lépe odolávají požárům nebo že mají lepší tepelné vlastnosti a že je nenapadá žádná vlhkost nebo roztoči. Jenže všechno to jsou opravdu mylné domněnky. Vlastnosti dřevostaveb a klasických zděných domků jsou si velice podobné.
Jak je to s životností?
Nejvíce mylných domněnek se upíná na životnost dřevostaveb. Lidé se domnívají, že dřevostavby nevydrží stát na stejném místě tak dlouho jako klasické domy. Ale opak je v tomto případě pravdou.
Podle odborníků je životnost dřevostaveb takřka srovnatelná s životností klasického zděného domu. Vždy závisí na tom, jestli se bude nebo nebude podceňovat péče o dům. Správnou péči je však třeba vykazovat i v případě zděného domku, nikoli jenom u dřevostaveb.
Dřevostavby stojí už od 5. století
To, že se dřevostavby pyšní skutečně velkou životností, dokazuje i fakt, že ta nejstarší dochovaná a plně funkční stojí už od 5. století našeho letopočtu. Je tak ukázkovým příkladem a také důkazem, že pokud se o dům člověk stará, vydrží mu takřka napořád.
Co se týče plísní, vlhkosti a roztočů, ti samozřejmě mohou snížit životnost dřevostavby. Pokud se však při výstavbě tohoto typu domu postupuje tak, jak má, a dbá se na tu nejvyšší kvalitu, mluvíme o nevítaných hostech, jež majitelé dřevostavby nemusí vůbec řešit. K nim totiž vůbec nezavítají.