Domů / PR / 3 důvody, proč může být lepší umělý vánoční stromek
NEJSTROMECKY.cz - Borovoce Colorado

3 důvody, proč může být lepší umělý vánoční stromek

Vánoční stromeček je pevně zakořeněnou tradicí v dnešních domácnostech a jen stěží byste hledali takovou, která by alespoň skromnější verzi neměla.

Zvyk původem od germánských kmenů nebo bohatých měšťanů (podle toho, ke které verzi příběhu se kloníte více), zavedl tradici zdobení větví a dnes především stromků nejrůznějšími ozdobami. Původní ovoce a oříšky nahradily z velké části trvanlivější ozdoby a osvětlení.

Evolucí však prochází tradice dál a větší pozornost dostávají umělé stromky před těmi živými. Jaké důvody mluví pro volbu právě umělé varianty?

NEJSTROMECKY.cz – Umělý vánoční stromek

Trvanlivost a náklady

Vánoční stromeček zdobí většina tuzemských domácností obvykle na Štědrý den. Někdo si ho ponechá až do Tří králů (6. ledna), jiný se ho zbaví hned po vánočních svátcích 27. prosince. Je proto otázkou, zda se opravdu vyplatí jeho každoroční obstarávání v předvánočním shonu.

Pokud navíc bydlíte v bytě a nemáte doma balkón nebo alespoň chladný sklep, je potřeba kupovat živý stromeček až na poslední chvíli, aby Vám hned neopadal. To však většinou znamená, že si vybíráte z těch, co si předchozí zákazníci nekoupili.

Umělý stromek můžete používat opakovaně několik let, aniž by se změnily jeho původní vlastnosti nebo vzhled. U moderních realistických stromečků navíc mnohdy ani nemusíte poznat, že se jedná o imitaci. A pokud si ke stromečku pořídíte také vůni jehličí nebo lesa, nepřijdete ani o krásnou vůni, která Vám pomůže dotvořit kouzlo Vánoc.

Nevýhodou těch nejkrásnějších umělých vánočních stromečků je, že mají často obrovské množství větviček, dle výšky stromečku i několik tisíc kusů, které je potřeba pečlivě roztáhnout do požadovaného tvaru. Proto sestavení těchto luxusních stromečků není otázkou několika málo minut, ale je potřeba vyhradit si dostatek času na to, aby jejich krásný tvar skutečně vynikl. Na druhou stranu, spousta větviček dokáže vytvořit krásně hustý a souměrný stromeček, jehož jehličí navíc nikdy neopadá a bude dělat parádu po dlouhý čas.

Materiál a riziko požáru

Jehličí umělých vánočních stromečků se nejčastěji vyrábí z polyvinylchloridu (PVC), polyethylenu (PE) nebo polypropylenu (PP). Avšak stejně jako kdekoli jinde, i zde je velký rozdíl v kvalitě jednotlivých materiálů. Zkrátka a dobře, není PVC jako PVC.

Levné varianty stromečků, které můžeme každoročně vidět v některých velkých hypermarketech nebo na tržištích, mají zpravidla malé množství větviček a jehličí vyrobené z méně kvalitních materiálů. Důvodem je samozřejmě cena, přičemž pro takovéto stromečky se vžilo trefné označení „Koště“. Pokud chcete slavit Vánoce pod skutečně pěkným stromečkem, raději se podívejte na nabídku specializovaných obchodů, jejichž hlavním artiklem jsou právě umělé vánoční stromky.

Klasické vánoční stromečky mají jehličí nejčastěji vyrobeno z PVC fólie. Jsou obvykle levnější a v mnoha případech zdobené lesklými krystalky či třpytkami. Při bližším pohledu snadno poznáte, že se jedná o umělý stromeček. Jejich předností je snazší instalace a mnohdy hustý, plný vzhled.

Realistické stromečky jsou vyrobeny buď ze 100 % z PE materiálu nebo kombinace PE/PP/PVC. V tomto případě jsou konce větviček vylisovány do tvaru skutečné větvičky a střed stromečku vyplňují větvičky z PVC či PP materiálu. Na první pohled jsou takřka k nerozeznání od těch živých, což se projevuje také v ceně. Výroba těchto stromečků je totiž nepoměrně složitější.

NEJSTROMECKY.cz – Smrk Bogota

PP materiál se používá také u luxusních realistických stromečků, nicméně v drtivé většině pouze těch, které imitují vzhled borovice. Větvičky vánočních stromečků s jehličím z polypropylenu (PP) vypadají jako dlouhé jehlice borovic.

U kvalitních stromečků je jehličí vyrobeno ze samozhášivého materiálu, respektive použitý materiál má na sobě nanesenu speciální ochrannou vrstvu, která snižuje riziko vzniku případného požáru, například vlivem vadné žárovky vánočního osvětlení.

Vzhled a zdobení

Při výběru živého stromku je třeba věnovat dostatečnou pozornost jeho vzhledu. Zdaleka ne všechny mají hezky vzrostlé větvičky nebo ideální výšku a možnosti úprav jsou omezené.

Umělé stromky jsou v tomto ohledu zcela jistě praktičtější. Výšku si můžete zvolit na míru a samotné zdobení je rovněž o mnoho snazší. Větvičky lze totiž různě tvarovat, a není tak problém, uspořádat je dle vlastní potřeby. Konce větviček lze navíc snadno ohnout a vytvořit tak malý háček, který dokáže pevně a bezpečně zachytit například dekorativní organzy. Díky tomu můžete z tradiční vánoční dekorace vyrobit skutečně netradiční dominantu, kterou bude zajisté obdivovat nejedna návštěva.

Pokud byste letos chtěli dát přednost umělé variantě stromečku, podívejte se na nabídku obchodu NEJSTROMECKY.cz, kde naleznete ty nejkrásnější umělé vánoční stromečky, jaké se jen na světě vyrábějí.