Lidé mohou být překvapeni, když zjistí, že čokoláda je považována za zdravou superpotravinu. Koneckonců, čokoládu mnoho lidí vnímá jako špatnou, protože je to mnohdy přeslazená, vysoce zpracovaná svačina, která může způsobit závislost. Z mnoha různých druhů čokolády je však pouze hořká čokoláda – tedy minimálně zpracovaná – považována za zdravý doplněk vyvážené stravy. Všechny druhy čokolády jsou vyrobeny ze semen plodů kakaovníku.
Pouze hořká čokoláda je zdravá
Hořká čokoláda obvykle obsahuje 50 až 90 procent kakaové sušiny, kromě kakaového másla (tuku) a cukru. Hořká čokoláda se 70 procenty kakaa nebo více je považována za nejzdravější, a to díky nižšímu obsahu tuku a cukru a vysokému obsahu antioxidačních flavanolů v kakau. Vysoký příjem flavanolů je spojován se sníženým rizikem srdečních chorob, rakoviny a cukrovky.
Podle studie zveřejněné v Chemistry Central Journal obsahuje kakaový prášek, který se vyrábí ze sušené a mleté kakaové sušiny, výrazně více flavanolů než prášek z acai, borůvek, brusinek a granátového jablka. Kakaový prášek má také větší antioxidační kapacitu než zmíněné plody. Srovnání různých produktů bohatých na antioxidanty také odhalilo, že hořká čokoláda má nejvyšší antioxidační kapacitu a celkový obsah fenolů a flavanolů ze všech. Podle vědců je hořká čokoláda bohatá na antioxidanty, které mohou výrazně přispívat zdraví našeho mozku.
4 přínosy pro mozek související s konzumací tmavé čokolády
Výzkumy ukazují, že mozek je zvláště náchylný k oxidativnímu stresu, který je spouštěn nadměrnou produkcí volných radikálů a nedostatečnými hladinami neutralizujících antioxidantů. Předpokládá se, že oxidační stres přispívá k kognitivním poruchám souvisejícím s věkem a rozvoji neurodegenerativních onemocnění. Na druhé straně bylo zjištěno, že potraviny bohaté na antioxidanty poskytují ochranné výhody proti oxidativnímu stresu. V případě hořké čokolády studie ukazují, že kromě ochrany před volnými radikály, antioxidační flavonoidy v ní také zvyšují kognitivní výkon tím, že stimulují průtok krve v mozku a podporují růst nových neuronů a krevních cév.
Když se hořká čokoláda konzumuje v mírných množstvích (ne více než 20 až 30 gramů denně), může nabídnout různé výhody pro mozek. Tady jsou některé z nich:
Hořká čokoláda dokáže podpořit pozitivní náladu
Je dobře známo, že konzumace hořké čokolády zvyšuje produkci endorfinů. Endorfiny jsou typem mozkové chemické látky, která pozvedává náladu tím, že potlačuje vnímání bolesti, snižuje stres a zvyšuje pocity pohody. Hořká čokoláda je dobrým zdrojem tryptofanu, aminokyseliny, kterou mozek používá k produkci serotoninu. Stejně jako endorfiny je i serotonin přirozeným posilovačem nálady, i když se jeho způsob působení liší od endorfinů. Serotonin je jedním z takzvaných hormonů „dobré nálady“. Hořká čokoláda také obsahuje anandamid, chemickou látku, která zvyšuje pocity motivace a štěstí tím, že váže a aktivuje kanabinoidní receptory v mozku. Anandamid, často nazývaný „molekula blaženosti“, také v klinických studiích prokázal schopnost snížit úzkost.
Kromě toho hořká čokoláda obsahuje vysoké množství fenylethylaminu, sloučeniny, která stimuluje mozkové buňky k uvolňování dopaminu. Dopamin je další mozková chemická látka, která vyvolává „dobrý pocit“. Studie ukazují, že fenyletylamin má energizující účinek a pomáhá pozvednout náladu u lidí trpících depresí.
Hořká čokoláda zlepšuje kognitivní funkce
Hořká čokoláda může podle studie nejen zlepšit kardiovaskulární zdraví, ale také výkon mozku. Britští vědci zjistili, že flavanoly v hořké čokoládě mohou zlepšit průtok krve do klíčových oblastí mozku, což má za následek zvýšení paměti, rozpětí pozornosti, reakční dobu a schopnosti řešit problémy.
Studie publikovaná v časopise Neuroscience & Biobehavioral Reviews vysvětlila, že čokoládové flavanoly se hromadí v oblastech mozku zapojených do učení a paměti, zejména v hippocampu. Kromě zvýšení průtoku krve do těchto oblastí se předpokládá, že čokoládové flavanoly také podporují produkci proteinů, které podporují konektivitu mozku, funkci mozkových buněk a růst nových neuronů. Síla flavanolů posilující mozek je dostatečně silná, aby prospěla i starším lidem. Výzkum z Norska naznačuje, že konzumace potravin bohatých na flavanol, jako je hořká čokoláda, může zlepšit výkon starších dospělých v kognitivních testech. Studie poznamenala, že účinek flavanolů na kognici byl závislý na dávce, přičemž ideální příjem čokolády byl 10 gramů denně.
Za zmínku také stojí, že hořká čokoláda obsahuje určité množství kofeinu, jehož množství závisí na procentu kakaové sušiny. Kofein je přírodní stimulant, o kterém je známo, že zvyšuje mozkovou aktivitu a zlepšuje bdělost, bdělost, náladu a dokonce i fyzickou odolnost.
Hořká čokoláda pomáhá zmírnit stres
Hořká čokoláda je vynikajícím zdrojem hořčíku, základního minerálu, který může pomoci zvládat stresovou reakci a snížit hladinu kortizolu. Studie zjistily, že nízké hladiny hořčíku mohou zvýšit vaši náchylnost ke stresu, zatímco stres může zvýšit ztrátu hořčíku.
Podobné příznaky má i stres a nedostatek hořčíku, z nichž nejčastější jsou únava, podrážděnost a mírná úzkost. S rostoucí prevalencí stresu v moderní společnosti a klesající hladinou minerálních látek v potravinách může být konzumace umírněných množství hořké čokolády jako součást dobře vyvážené stravy přirozeným řešením pro oba.
28 gramů hořké čokolády obsahující 70 až 85 procent kakaa poskytuje asi 64,6 miligramů (mg) hořčíku. Doporučená dietní dávka hořčíku je 400 až 420 mg pro dospělé muže a 310 t0 320 mg pro dospělé ženy.
Hořká čokoláda pomáhá snižovat riziko demence
Podle studie publikované v European Journal of Epidemiology je příjem antioxidačních flavonoidů (kterých má hořká čokoláda dostatek) nepřímo úměrný riziku vzniku demence. To znamená, že čím více flavonoidů konzumujete, tím nižší je pravděpodobnost, že se u vás později v životě rozvine demence. Antioxidanty, jako jsou flavanoly v hořké čokoládě, chrání před oxidačním stresem, který údajně hraje roli při demenci.
Tento ochranný přínos antioxidantů v čokoládě potvrdila italská studie zahrnující starší dospělé ve věku 56 až 75 let. Studie zjistila, že vysoký příjem kakaových polyfenolů zpomalil u účastníků progresi mírné kognitivní poruchy k demenci. Toto zjištění naznačuje, že zdravá strava obsahující hořkou čokoládu může chránit před kognitivním poklesem a zachovat kognitivní funkce pro starší dospělé .
Umírněná konzumace hořké čokolády nabízí značné zdravotní výhody, zejména pro mozek. Díky množství silných antioxidantů a základních živin je hořká čokoláda jednou z nejlepších mozkových potravin, které můžete přidat do svého jídelníčku.
Zdroje:
https://link.springer.com/article/10.1023/A:1007614613771
https://neuro.psychiatryonline.org/doi/abs/10.1176/jnp.7.1.6
https://journals.lww.com/cardiovascularpharm/Fulltext/2006/06001/The_Effect_of_Flavanol_rich_Cocoa_on_the_fMRI.18.aspx
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0149763413001681?via%3Dihub
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S002231662206521X?via%3Dihub
https://www.mdpi.com/2072-6643/12/12/3672
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324044
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249911/
https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2125.2012.04378.x
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/dark-chocolate/
https://bmcchem.biomedcentral.com/articles/10.1186/1752-153X-5-5
Obrázky: Pixabay.com