Bydlíte v malometrážním bytě a řešíte každičký milimetr užitné plochy? Připravili jsme si pro vás článek s tipy do malého obývacího pokoje. Ukážeme vám, jak efektivně prostor prosvětlit a opticky zvětšit. I v malém prostoru se dají dělat velká kouzla, jen je potřeba na to jít chytře. Inspirujte se!
1. Rafinovaný nábytek do malého bytu
Nábytek můžete zvolit prvoplánově ten čistě bílý. Je to jedna z možností, která je určitě vítaná. Pokud se vám čistě bílý nábytek s lesklým povrchem líbí, pak do malého obýváku zaručeně skvěle zapadne.
Právě lesklý finish dokáže opticky zvětšit a prosvětlit interiér. Jakmile se bude od nábytku odrážet světlo, bude prostor působit provzdušněně. Černý mat je sice luxusní, ale do malého bytu bychom doporučili spíše lesklejší varianty.
Vítaným kompromisem je kombinace bílé barvy a dřevěného dekoru na nábytku. Vyrábí se komody, které mají základ z dřevěného dekoru a dřívka čistě bílá, šedá či jinak barevná. V takovém případě je výhodnější zvolit nábytkový set tak, aby všechny kousky k sobě dokonale ladily. Barevné variace se mohou od různých výrobců lišit.
2. Skleněné prvky a otevřené police
Další vychytávkou do menších interiérů jsou skleněné prvky. Sklo je velmi luxusním materiálem. Na XXX Lutz najdete velký výběr komod a dalšího nábytku se skleněnými detaily. Perfektně vypadají komody a obývací stěny s prosklenými dvířky. Pokoj pak nepůsobí stísněně a přeplácaně.
Kromě komod to mohou být ale například i skleněné konferenční stolky. Skla v interiéru není opravdu třeba se bát. Pořiďte si kvalitní skleněný kousek, který vám bude dělat radost dlouhé roky. Na údržbu je sklo nenáročné. Stačí občas přetřít vlhkým hadříkem a je to.
Další možností jsou pak otevřené police a skříňky. Tam je ale ošemetné, že jen tak něco neschováte a budete v nich muset udržovat pořádek a pečlivě utírat prach.
3. Barvy, které opticky zvětší prostor
Je obecně známý fakt, že světlé barvy dokážou prostor opticky zvětšit. Zatímco ve větším obýváku si můžete dovolit tmavou podlahu a černý nábytek, v menším bytě bychom vám doporučovali sáhnout spíše po světlejších barvách.
Pozor ale! Světlejší barva nemusí znamenat vždy bílou. Máme spoustu nádherných neutrálních barviček, které opticky pokoj prosvětlí, ale nejsou sněhobílé. Zdi můžete vymalovat například meruňkovou, světle zelenkavou, béžovou či starorůžovou. Podlahu zvolte ideálně se světlým dřevěným dekorem.
Milujete trend tapet? Ani v malém bytě se jich nemusíte vzdát. Samozřejmě je potřeba na to jít chytře. Rozhodně nedávejte tapetu na všechny 4 stěny. Tapetujte pouze na jedné stěně. Velkým trendem je vytapetovaný pruh za sedací soupravou.
I při výběru tapety buďte obezřetní. Hodí se spíše světlejší varianta a větší vzory. Mohou to být například svislé či vodorovné pruhy či jiné geometrické tvary. Velmi populární jsou také květinové vzory.
Dalším detailem, který se vám při zařizování menšího interiéru bude hodit znát, je barevná typologie. Barvy s teplým podtónem spíše místnost opticky zmenší, zatímco studené ji pěkně prosvětlí a zvětší. Naprosto ideální jsou pak třpytivé barvy, které jsou ryze studené a odrážejí světlo, což je efekt, který je v tomto případě žádaný.
4. Jak dostat do pokoje světlo
Pořiďte si kvalitní osvětlení, které vám rozzáří interiér v cuku letu. Kromě klasického velkého lustru nad sedací soupravu pořiďte také stojací lampy či led světla do polic na podsvícení. Co se týče světla, pak jako ideální se jeví světlo s modrým studeným podtónem. Právě tento typ světla pomůže k tomu, aby místnost působila větším dojmem.
Okno ozdobte velmi světlými lehkými závěsy, které propustí co nejvíce přirozeného světla. Velkého efektu dosáhnete i díky zrcadlům. Například zrcadlo ve výtazích má funkci nejen praktickou, abychom se před odchodech z domu mohli upravit, ale právě dokáže i takto malý prostor opticky zvětšit. Nalepte zrcadlo na skříně nebo si pořiďte velké stojací zrcadlo naproti oknu. Odraz světla opticky zvětší místnost.
5. Jednoduché konstrukce a minimalismus
V jednoduchosti je krása. Do malého bytu se hodí spíše minimalističtější kousky. Žádné masivní velké kusy nábytku, ale spíše jednodušší konstrukce. Zvolte nábytek stojící na nožkách, kovové prvky na nábytku a dekoracích a další speciální vychytávky do malých bytů!
Na mysli máme například lehký mobilní nábytek, který můžete snadno přemisťovat z místa na místo. Jsou to různé stolky a křesla na kolečkách, rozkládací stůl či skládací pohovka, která poslouží i na spaní.
Nábytek s úložným prostorem zaručeně oceníte! Skvělé jsou taburety, které jsou nejen malé a skladné, ale taky mnohdy obsahují místo pro uložení věcí. Také pohovka s úložným prostorem je vychytávka ideální do menších interiérů. Úložný prostor najdeme ale i v konferenčním stolku, křesle a dalších rafinovaných komodách a policích.
6. Malá sedací souprava
Malé sedací soupravy pořídíte velmi levně! Výběr je obrovský, stačí si vybrat dle vašeho gusta. Pokud zvolíte světlejší výmalbu a neutrální nábytek, můžete si dovolit pohovku v tmavší barvě či vzorovanou. Obrovským trendem jsou křiklavě barevné pohovky, které na sebe upoutají pozornost na první pohled.
Právě sedačka může být tím jedním dominantním prvkem celého interiéru. Minimalismus je krásný, ale není to někdy trošku nuda? Rozbijte interiér jedním extravagantnějším prvkem. Může to být celá sedací souprava nebo jen unikátní stylové křeslo.
Co takhle sedačka v červené, zelené, oranžové nebo žluté výrazné barvičce? To je, panečku, podívaná! Při výběru křesla pak můžete sáhnout po populárním ušáku, závěsném křeslu či sedacím pytli.
Každý kousek do vašeho interiéru si pečlivě promyslete. Nábytek i barvy volte s rozmyslem. V hlavě si utvořte představu, kterou se budete snažit naplnit. S jasnou představou se vám bude lépe hledat dokonalé vybavení do vašeho domova.