Domů / Zajímavosti / Vesmírné nehody v reálu

Vesmírné nehody v reálu

Poslední dobou se kiny ve stavu bez tíže prohnala Sandra Bulock ve filmu Gravity. Každému muselo být hned jasné, že autor scénáře těžce popustil uzdu své fantazii a my jsme tak byli svědky vesmírného Hollywoodu, jak se patří.

Pokud si však kladete otázky, zda-li k nehodám dochází při vesmírných misích i ve skutečnosti, přinášíme vám odpověď. Dochází! A to poměrně často. Celých 5% kosmonautů na své misi dokonce zahyne. Čehož jsou důkazem mise Sojuz 1 a 11 či amerických raketoplánů Comlumbia nebo Chalenger.

Friendship 7 a špatný indikátor

Americký kosmonaut John Glenn byl teprve třetím americkým kosmonautem ve vesmíru. Celá mise, která spočívala v trojnásobném obkroužení celé Země, byla vystavena velkému mediálnímu zájmu. Když byla mise v polovině a Glenn již kroužil na oběžné dráze, začali snímače signalizovat řadu výpadků, což mělo za následek, že byl Glenn donucen přejít na manuální řízení, které nebylo vůbec jednoduché. Celá loď navíc hlásila poruchy systémů sloužících pro přistání, proto Glenn neodhodil přídavné rakety a ty velmi zhoršovaly manipulovatelnost s lodí. Glenn nakonec přistál díky padáku na lodi v Karibiku a Američané měli nového hrdinu.

1

Apollo 13 a výbuch kyslíkové nádrže

Tento příběh se taktéž stal námětem filmového zpracování. Na rozdíl od Gravity však jeho podstatná část vychází z pravdivých událostí. Během mise na Měsíc se při rutinním promíchávání nádrže s kyslíkem uvolnila jiskra, která způsobila výbuch přímo v útrobách lodi. Tento výbuch poškodil servisní modul Oddyssey a astronauti tak byli donuceni k velmi riskantnímu manévru v podobě obkroužení celého Měsíce a návratu na Zem s pomocí minimálního množství energie a života podpůrných funkcí, které jim poskytoval lunární modul Aquarius. Většina letu probíhala v manuálním režimu. Na Zem se dostali sice prochladlí a vyčerpaní, avšak živí.