Cestování vlakem je dlouhodobě poměrně oblíbený způsob cestování. Zbožňují ho hlavně děti, které se vydávají tak vstříc různým dobrodružstvím. V poslední době je však cestování vlakem přece jenom více využívané, a to nejen kvůli tomu, že se aktuálně nacházíme v době letních prázdnin, kdy se cestuje na dovolené. Je to hlavně díky tomu, že stále probíhá oprava dálnice. Většina lidí tak auto nechává doma a raději cestuje pohodlným vlakem, který jim nabízí veškerý komfort a hlavně rychlejší dorazení na místo. Na těch dálnicích je to totiž opravdu na mnohem déle, než jsme byli zvyklí.
Při cestování vlakem si však jenom málokdy uvědomíme, čím vším vlastně vlak musel projít, než se vydal na tu svou velkou pouť. Není to totiž jenom o tom vlak sestrojit, ale je nutné, aby taky prošel mnoha zkouškami, které ho teprve mohou pustit na svou první jízdu.
Takovými zkouškami se dnes zabývá nejedna společnost. Tyto společnosti však na sebe berou podstatně velkou zodpovědnost, protože právě ony se snaží, aby vlaky, lokomotivy a tramvaje byly pro cestující i pro zaměstnance naprosto bezpečné. Musí jednotlivé vlaky kontrolovat dle různých norem, které se například vztahují na požární bezpečnost.
Mezi špičky ve svém oboru se rozhodně řadí společnost CZ Testing insitute, která má pod svými křídly všechny potřebné laboratoře, aby byla tak kontrola daných kolejových vozidel perfektní, kompletní a kvalitní.
Jakými laboratořemi se musí projít?
Aby se vlak mohl vydat na svou dráhu, musí projít hned několika laboratořemi. Nejdříve se navštěvuje laboratoř požární bezpečnosti, poté se přejde k laboratoři statických a dynamických zkoušek, kde se provádí verifikace konstrukčních návrhů a ověření pevnosti konstrukčních celků. Poté se přejde do laboratoře spolehlivostních zkoušek a vše se zakončí v laboratoři fyzikálně- chemických zkoušek.