Americké ministerstvo obrany údajně plánuje použít roj dronů jako novou zbraň hromadného ničení (ZHN). Zahrnovalo by to, aby armáda zjevně zvládala nekonečnou invazi bezpilotních vozidel na zemi, na moři i ve vzduchu. Zatímco téměř všechny detaily projektu spadajícího pod Agenturu Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) jsou tajné, Autonomous Multi-Domain Adaptive Swarms-of-Swarms (AMASS) je údajně uveden ve federálních smluvních dokumentech.
Ozbrojené drony budou plnit mise
V rámci strategie budou tisíce malých vzdušných, pozemních a podvodních dronů spolupracovat na ničení nepřátelské obrany. Automatizované drony by byly vybaveny raketami a dalšími nástroji, aby splnily svůj úkol. V tomto úsilí by jim pomohly GPS a radarové rušičky identifikující cíl.
Podle DARPA budou roje určeny „prostřednictvím optimalizačního procesu, který zvažuje cíle mise, priority, rizika, dostupnost zdrojů, schopnosti roje a načasování“. Mluvčí agentury dodal, že cílem tohoto projektu je udržet lidi v kritických rozhodnutích, přičemž drony čekají na povolení k provozu, pokud komunikace selže. Mluvčí také poznamenal, že někde budou lidé, kteří budou dohlížet a budou schopni v případě potřeby zasáhnout.
Tisíce jednotek budou schopny samostatně komunikovat, vyměňovat si informace a koordinovat akce s řídicím systémem, který na to dohlíží. Nicméně větší skupiny s pozemními, vzdušnými a námořními složkami budou představovat komplikace a způsobí, že komunikace bude větší problém. Vývoj projektu AMASS by zahrnoval testy se skutečnými i virtuálními roji dronů, které by pak pomalu rostly. Nabídky na kontrakt za 78 milionů dolarů skončily 10. února. Americká armáda nasazuje na bojišti bezpilotní letouny od roku 2001, ale od té doby se zlepšila tak, aby využívala menší, nenápadnější stroje k pronikání do nepřátelských linií, ničení táborů nebo dokonce rušení nepřátelských technologií.
V projektu roje dronů je mnoho etických problémů
Projekt dronu „swarm of swarms“ ministerstva obrany však začíná být plný rostoucích etických a bezpečnostních problémů. Kritici naznačují, že provoz těchto strojů bude těžký, což zvyšuje možnost smrtící síly bez přímého dohledu. Politik z Univerzity George Masona Zachary Kallenborn poukázal na to, že zůstává nejasné, jak AMASS zvládne svou nezávislost.
„Jak se roj zvětšuje, bude pro lidi prakticky nemožné řídit rozhodnutí. K přijímání těchto rozhodnutí bude zapotřebí autonomie a umělá inteligence – se vší křehkostí, která s tím souvisí,“ uvedl v prohlášení. „Masivní roj dronů náchylný k chybám by byla děsivá věc – nová zbraň hromadného ničení.“
Gregory Allen, ředitel projektu AI Governance v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) ve Washingtonu, DC, řekl, že Pentagon už nějakou dobu testuje hordy dronů. Vyjádřil však pochybnosti o tom, že by AMASS mohl splnit mise bez použití smrtící síly.
„Teoreticky by AMASS mohl být zcela nesmrtící – provádět rušení nebo jiné nekinetické útoky na podporu jiných platforem, které ve skutečnosti ničí obranu,“ řekl Allen, rovněž autor o terorismu se zbraněmi hromadného ničení a vnitřní bezpečnosti. „I když si myslím, že je to nepravděpodobné.“
AMASS není jediným projektem DARPA zahrnujícím autonomní drony. DARPA buduje Project OFFSET neboli OFFensive Swarm-Enabled Tactics Program, který by zahrnoval až 250 vzdušných a pozemních dronů.
První skutečnou bitvu roje dronů provedl Izrael v roce 2021 v konfliktu s Hamasem v Gaze, i když ne ve stejném rozsahu jako AMASS. O rok později rusko-ukrajinská válka ukázala, že levné drony mohou být účinné při ničení tanků, zaplavování protivzdušné obrany a poškozování energetických sítí.
Zdroje:
dailymail.co.uk/sciencetech/article-11737323/US-Pentagon-developing-new-weapon-mass-destruction-includes-THOUSANDS-drones.html
naturalnews.com/2023-02-21-pentagon-plans-missile-carrying-drone-swarm-wmd.html
studyfinds.org/weapon-of-mass-destruction-drones/
gmu.edu
Obrázky: U.S. Air Force Research Lab (AFRL), Youtube screenshots