Domů / PR / Až zima zaklepe na dveře. Nezapomeňte na zazimování bazénu, pergoly i dalšího zahradního vybavení
Zdroj obrázku: shutterstock

Až zima zaklepe na dveře. Nezapomeňte na zazimování bazénu, pergoly i dalšího zahradního vybavení

Podzim je na vrcholu a za chvíli na dveře zaťuká ta opravdová zima. To je jasný signál, že je nejvyšší čas začít s přípravami zahrady na zimu. Ať je všechno zahradní vybavení na jaře zase ve skvělé formě!

Zazimování bazénu krok za krokem

Jako první je potřeba bazén důkladně vyčistit od nečistot a řas pomocí čistících prostředků. Moderní zapuštěné bazény nemusíte naštěstí už vypouštět. Pokud máte filtrační zařízení, tak ho demontujte, rozeberte a všechny součásti vyčistěte kartáčem a opláchněte čistou vodou. Jednotlivé díly nechte vyschnout a uložte na suchém místě mimo dosah mrazu.

Samotný bazén je vhodné zakrýt speciální ochrannou plachtou, která zabrání spadanému listí a jiným nečistotám dostat se dovnitř. Plachtu upevněte po obvodu těžšími předměty nebo kotvami.

Při zazimování bazénu nezapomeňte odstranit žebřík a jiné pohyblivé části, které uložte na kryté místo.

TIP: Podívejte se na největšího bazénového specialistu ALBIXON a zazimujte bazén podle něj.

Jak správně zazimovat pergolu?

U pergoly je hlavním úkolem zkontrolovat kvalitu dřeva a provést případné opravy poškozených částí. Dřevo by mělo být ošetřené speciálními oleji a nátěry proti škůdcům, plísním a houbám. Vždy se řiďte návodem na konkrétní výrobek. Dobré je aplikovat ošetření i na vnitřní stranu pergoly.

Pokud zazimováváte bioklimatickou pergolu, je důležité zkontrolovat technický stav lamel, ale i pergoly a elektroinstalace.

Jak připravit na zimu dětské pískoviště?

Nejprve odstraňte všechny hračky a jiné doplňky z pískoviště a uložte je v suchu. Samotný písek je ideální zakrýt pevnou nepromokavou plachtou, kterou ukotvíte kolíky nebo zatížíte těžšími předměty, aby ji vítr nesmetl.

Při zazimování pískoviště zkontrolujte stav dřevěného obložení pískoviště a ošetřete ho stejně jako pergolu proti vlivům počasí.

Postup při zazimování trampolíny

Celou trampolínu je nutné zakrýt ochrannou plachtou, ideálně s voděodolnou úpravou. Plachtu upevněte pomocí pásků a lanek nebo zajistěte gumovou třásní po obvodu. Demontujte a uschovejte síť kolem trampolíny. Péči vyžaduje také pružinový systém. Pružiny potřete olejem na ochranu proti korozi.

Víte, jak zazimovat gril?

Zásadní je gril pečlivě vyčistit od zbytků potravin a mastnoty. Zkontrolujte stav grilovacího roštu a v případě potřeby vyměňte za nový.

U plynového grilu prohlédněte hadice a ventily, jestli nejsou poškozené a neprosakují. Gril i s bombou uložte nejlépe v krytém prostoru. Lze použít i ochranný obal na gril nebo alespoň zakrytí igelitovou folií.

Zdroj obrázku: shutterstock

Zazimujte zahradní nábytek

Nejprve očistěte zahradní nábytek od nečistot, ptačího trusu a skvrn pomocí saponátu a kartáče. Dřevěný nábytek ošetřete ochranným nátěrem, který jej udrží v dobrém stavu.

Textilní sedáky a polštáře je třeba uskladnit v suchu, nejlépe nesložené, aby nežloutly a neplesnivěly. Stoly a židle můžete zakrýt ochrannou plachtou a uložit v krytém prostoru nebo pod přístřešek. Kovový nábytek preventivně potřete olejem.

Díky tomuto plánu zvládnete zazimování zahrady a vybavení bez problémů. Teď už zbývá jen užít si zimu bez zbytečných starostí!