Domů / Novinky / Bývalý ředitel Googlu říká, že umělá inteligence je pro válčení stejně revoluční jako jaderné zbraně

Bývalý ředitel Googlu říká, že umělá inteligence je pro válčení stejně revoluční jako jaderné zbraně

Bývalý generální ředitel Google Eric Schmidt obhajoval vojenské využití umělé inteligence (AI) k vybudování robustnějšího a přizpůsobivějšího obranného systému Spojených států proti Číně a dalším rivalům. Umělá inteligence by mohla být pro válčení stejně revoluční jako jaderné zbraně, tvrdil Schmidt podle rozhovoru zveřejněného v úterý v magazínu Wired.

Velmi nebezpečné tvrzení

„Každý čas se objeví nová zbraň, nová technologie, která věci změní,“ řekl magazínu Wired .

„Einstein napsal Rooseveltovi ve 30. letech dopis, v němž uvedl, že existuje tato nová technologie – jaderné zbraně -, která by mohla změnit válku, což se jasně stalo. Tvrdil bych, že autonomie [poháněná umělou inteligencí] a decentralizované distribuované systémy jsou také mocné.“

Uvedl, že Pentagon se musí rychleji adaptovat na nové technologie a poznamenal, že vláda se mění pomalu. Schmidt tvrdí, že urychluje úsilí o využití pokročilé umělé inteligence k pohonu americké armády a již získal 13 milionů dolarů počátečního financování pro Istari.

Start-up Istari, který spoluzaložil, využívá strojové učení (ML) k výrobě a testování vojenských zbraní digitálně.

„Tým Istari přináší do modelů a simulací použitelnost internetového typu,“ řekl.

„To odemyká možnost softwarové agility pro budoucí fyzické systémy – je to velmi vzrušující.“

AI-válčení a Čína

Schmidt se domnívá, že technologické společnosti, jako je Istari, mohou být použity k vybudování silnější AI obrany, která může konkurovat silám v zemích jako Čína, „pokusí se přinést technologii a myšlení ze Silicon Valley americké armádě“.

„Představme si, že vybudujeme lepší válečný systém,“ což by v podstatě znamenalo masivní předělání nejmocnější světové vojenské síly, popsal bývalý generální ředitel.

„Prostě bychom vytvořili technologickou společnost,“ pokračoval a nastínil scénář internetu věcí se smrtícím zvratem.

„Vytvořilo by to velké množství levných zařízení, která by byla vysoce mobilní, která by se dala přiřadit, a tato zařízení – nebo drony – by měly senzory nebo zbraně a byly by vzájemně propojeny.“

Schmidt na shromáždění loni na podzim uvedl, že Národní bezpečnostní komise pro umělou inteligenci (NSCAI) změnila jeho život tím, že zvýšila jeho povědomí o hrozbě Číny pro USA.

Prohlásil: „Čelíme velmi významné výzvě od velmi, velmi soustředěného konkurenta, který ví, co dělá.“ 

Schmidt také věří, že Pentagon by se měl inspirovat ukrajinskou vojenskou reakcí na ruskou invazi, aby mohl používat lepší technologie.

Ve svém rozhovoru pro Wired uznal, že ministerstvo potřebuje aktualizovat svou strategii umělé inteligence a charakterizoval armádu jako „velké lidské bytosti uvnitř špatného systému“, který je pomalý v přijímání nových technologií.

Zdroje:
wired.com/story/eric-schmidt-is-building-the-perfect-ai-war-fighting-machine/
interestingengineering.com/culture/us-could-us-ai-as-new-nukes

Foto: https://www.flickr.com/photos/worldeconomicforum/374711930