Domů / PR / Čerpadlo je pomocník velmi užitečný

Čerpadlo je pomocník velmi užitečný

V současné době je čerpadlo velmi užitečným pomocníkem, kterého lze využít v celé řadě odvětví a průmyslových oborů.

První předchůdci čerpadel se objevily již ve starověku a na počátku byly poháněny zvířaty nebo člověkem. Byla to zařízení jednoduchá, která člověk postupem času zdokonaloval až do dnešní podoby. V současné době si můžeme vybírat z několika různých druhů. Každý typ je určený ke konkrétnímu účelu, je tedy potřeba dobře zvažovat, jaký druh si vyberete. Pokud si nevyberete ten správný typ, může být provoz čerpadla neekonomický nebo jej můžete dokonce i poškodit. Široký výběr s potřebnými informacemi naleznete v e-shopu voda-janek.cz.

Podle čeho vybírat?

Prvním a velmi důležitým hlediskem, které při výběru vody rozhoduje, je druh vody, kterou hodláte čerpat.

Pokud se bude jednat o vodu pitnou, vhodným typem může být povrchové odstředivé čerpadlo nebo ponorné čerpadlo. Pokud chcete využívat čerpadlo na užitkovou vodu čistou, může to být voda dešťová, říční, tak ani tento typ vody nevyžaduje žádnou speciální úpravu čerpadla. Je však potřeba zabránit vniknutí mechanických nečistot, které se ve vodě mohou objevit, do čerpadla. K tomu většinou slouží sací koš s jemnou mřížkou.

Pokud potřebujete čerpadlo na čerpání splašků, sáhněte do nabídky čerpadel litinových, nerezových, která mají uzpůsobenou konstrukci. Většina čerpadel je opatřena řezacím zařízením, jež rozdrtí a vyčerpá hrubé nečistoty. Proti pískům odolná jsou pak čerpadla stavební, kalová.

Další důležité hledisko je četnost používání. Pokud budete čerpadlo využívat pouze občas, třeba na zahradě, pořiďte si čerpadlo plastikové. Pro pravidelné používání je vhodné čerpadlo nerezové. Jestliže jej chcete používat pro zásobování domácnosti vodou, je vhodné uvažovat o pořízení domácí vodárny.

Na výběr čerpadla má vliv i místo, odkud bude voda čerpána. Pokud chcete vodu čerpat z menší hloubky, k tomu jsou určená čerpadla povrchová. Pro větší hloubky jsou pak vhodná čerpadla ponorná.