Indie je zemí obrovských kontrastů a mnoho tváří, které můžete poznávat různými způsoby. Jedním z nich je cestování po Indii vlakem. Možná, že jste měli možnost vidět indický vlak v nějakém cestopisném filmu. Ovšem zprostředkovaný dojem se nemůže vyrovnat skutečnému zážitku.
Toto cestování může být v Indii zábavné a bezpečné, ale také bizarní a stresující. Především zapomeňte na pohodlí, soukromí a na sledování času. Mnohahodinová zpoždění nejsou ničím výjimečným. K dokreslení atmosféry si zkuste představit, jak Indové vykonávají potřebu z okraje nástupiště přímo do kolejiště, nebo jak se po perónu procházejí krávy.
Rozhoduje cena jízdenky
Máte-li dost peněz, můžete cestovat první třídou cenově na úrovni letenky. Budete mít pohodlí a společnost vám budou dělat vysocí vojenští důstojníci a bohatí obchodníci. Chcete-li ušetřit, pak budete mít třeba pryčnu někde u stropu, díky klimatizaci se v noci budete klepat zimou a na hygienu můžete zapomenout. Určitým kompromisem mezi cenou a pohodlím je třída AC3, kde nespí tři lidi nad sebou, ale pouze dva na každé straně. Třída AC2 se liší pouze počtem lůžek.
Jízdenky
Na kratší vzdálenosti můžete použít denní vlaky, na které seženete jízdenku i pár minut před odjezdem. Rezervace je neznámým pojmem, co se vejde dovnitř, to jede. Někteří Indové sedí na dřevěných lavicích, jiní polehávají kde se dá a někteří cestují skrčení na polici pro zavazadla. Na několikadenní jízdu využijte noční vlak, na který si můžete rezervovat lehátko pomocí Rezervačního systému General Quota otevřeného už 120 dní před odjezdem.
Moderní vlaky
V Indii ovšem jezdí i moderní vlaky, jako je například Duront, spojující důležité metropole. Dalším je Rajdhani spojující Nové Dilí s velkými městy a dosahující rychlosti až 150 km/h. Součástí jízdenky je i jídlo a pití. Alternativou k autobusům jsou denní expresy Shatabdi, které skýtají pohodlí a jídlo a pití zdarma. Nejlepší je denní rychlík Tejas, u kterého vás překvapí bio toalety, dotykové senzory, LED obrazovky, WiFi a rychlost až 180 km/h. Další informace získáte na webu www.pasapusu.cz.
Život Indů ve městech
Chudí Indové žijí v krabicích ve slumech a pokud mají štěstí, jsou zaměstnáni za několik rupií denně. Pro mnohé je zdrojem obživy prádelna Dhobi ghat v Novém Dilí. Znamená to každodenní 14-ti hodinovou dřinu u primitivní kamenné valchy a historické železné žehličky z počátku 20. století. Prádelnu tvoří více než 700 kamenných kójí s vodou po kotníky, kde lidé perou, máchají, kartáčují a suší kusy prádla jako za dávných časů. Prádelna Dhobi ghat je vyhlášená a prádlo tu nechávají prát úřady, nemocnice, hotely a další instituce i ze vzdálenějších měst. Jedná se o komplex včetně chatrčí pro zaměstnané v prádelně.