Domů / PR / Chystáte se vykonávat adrenalinové sporty v zahraničí? Na toto si dejte pozor

Chystáte se vykonávat adrenalinové sporty v zahraničí? Na toto si dejte pozor

Zahraniční dovolenou mnohdy spojujeme s netradičními zážitky nebo adrenalinovými sporty. Často i z toho důvodu, že některé sporty u nás třeba kvůli absenci moře provozovat nelze. Na co si ale dát pozor?

Máte už s daným sportem zkušenosti?

Nejde-li o sport, za kterým do zahraničí pravidelně jezdíte už od nepaměti, pak byste si měli o daném sportu něco nastudovat. A to ideálně ještě v pohodlí domova. Teorie je v tomto případě opravdu zásadní. Často se totiž stává, že se někdo do nového sportu v zahraničí po hlavě pustí, aniž by o něm něco věděl. V takovém případě ale roste riziko, že si při sportu něco uděláte nebo že vás zkrátka nebude bavit (protože jste kvůli nedostatku informací očekávali něco trochu jiného) a vše skončí rozmrzelostí z vyplýtvaného času i nemalých finančních prostředků.

Jaké jsou v daném místě regulace?

Velice důležitým bodem, který byste neměli podceňovat, jsou regulace. Ačkoli ty mohou provozování některých sportů omezit a prodražit, kromě ochrany přírody či místních obyvatel také často chrání vás jakožto provozovatele daného sportu.

Mluvíme třeba o bezpečnostních opatřeních, která jsou kladena na jistící lana, sportovní náčiní, klidné moře, certifikace odpovědných osob a firem nebo dostatek volného prostranství v okolí.

Pokud sport provozujete v místě, kde regulace není dostatečná, opět výrazně roste riziko vašeho poranění, které může mít až katastrofální následky.

Nezapomeňte se pojistit

Pokud se při extrémním (resp. jakémkoliv) sportu zraníte v České republice, náklady na léčbu budou hrazeny z veřejných prostředků, do kterých přispíváte z titulu veřejného zdravotního pojištění.

Jenže pokud budete léčeni v zahraničí, musíte si zdravotní péči uhradit sami. Protože takové náklady mohou velice snadno vyšplhat do milionů, je více než vhodné, takřka nezbytné, sjednat si před cestou cestovní pojištění. V případě adrenalinových sportů vám navíc obvykle nebude stačit pojištění základní, budete se muset speciálně připojistit pro extrémní sporty. Důsledně si zkontrolujte, aby sport, který budete vykonávat, byl v rámci vaší smlouvy o cestovním pojištění zahrnut. Jednou z možností je také životní pojištění.

Budete s někým spolupracovat? Prověřte si ho

Pokud plánujete využívat místních služeb – třeba půjčoven, tréninkových škol nebo se začleníte do místní komunity provozující daný sport – vždy se snažte si daný subjekt předem prověřit. Minimálně si pročtěte recenze na internetu, abyste předešli podvodům nebo neprofesionalitě. Většinou máte na výběr z vícero subjektů, a tak se snažte vybrat si ten nejlepší možný, abyste si následně sportovní radovánky mohli užít opravdu naplno.

Zdroj obrázku: cristiano chagas lima / Shutterstock.com