Domů / Novinky / Čínský špionážní balón shromažďoval informace z vojenských míst a přenášel je do Pekingu v reálném čase

Čínský špionážní balón shromažďoval informace z vojenských míst a přenášel je do Pekingu v reálném čase

Čínský špionážní balón, který letěl přes Spojené státy, dokázal shromažďovat data o amerických vojenských zařízeních v reálném čase, přestože administrativa prezidenta Joea Bidena trvala na tom, že byla přijata opatření, aby se zabránilo shromažďování citlivých informací.

Podle dvou současných vysokých amerických úředníků a jednoho bývalého vysokého úředníka administrativy, kteří mluvili s  NBC News pod podmínkou anonymity, byla Čína schopna ovládat špionážní balón, takže mohla provádět více průletů přes několik vojenských míst. Poznamenali, že balón občas dokonce přelétal osmičkovými formacemi nad vojenskými místy a přenášel informace, které shromáždil, zpět do Pekingu v reálném čase. 

Úředníci řekli NBC News , že shromážděné zpravodajské informace byly většinou elektronické signály ze zbraňových systémů nebo komunikace od personálu základny. Bidenova administrativa potvrdila, že balón byl schopen sbírat signální zpravodajství. Čínský špionážní balón poprvé vstoupil do vzdušného prostoru USA 28. ledna, když přeletěl nad Aleutskými ostrovy na samém západním okraji Aljašky. Letěla nad zbytkem státu, minula Kanadu, než vstoupila 31. ledna do Lower 48 nad Idahem a přeletěla nad leteckou základnou Malmstrom v Montaně, kde se nachází jaderná zařízení.

Balon byl sestřelen až 4. února u pobřeží Jižní Karolíny poté, co podnikl několik dní dlouhou cestu napříč USA, během které mohl přeletět nad dalšími vojenskými zařízeními USA a přenášet data z těchto míst zpět do Pekingu. Po zveřejnění  vyšetřování NBC News se Bidenova administrativa okamžitě postavila do defenzívy a tvrdila, že nemůže potvrdit zprávy, že Čína byla schopna sbírat data v reálném čase ze svého špionážního balónu.

Několik mluvčích z Bílého domu a  ministerstva obrany řeklo novinářům na několika brífincích, že nemohou potvrdit účet. Pentagon dodal, že jeho experti stále analyzují trosky shromážděné z balónu poté, co byl sestřelen.

„Nemohu potvrdit, že v tuto chvíli probíhal přenos z balónu zpět do [Číny] v reálném čase,“ řekla mluvčí Pentagonu Sabrina Singh. „To je něco, co právě analyzujeme.“

Biden admin nadále zlehčuje dopad čínského špionážního balónu

Mluvčí Pentagonu  tvrdil, že balón má „omezenou aditivní hodnotu“ pro shromažďování zpravodajských informací čínskou vládou „nad rámec toho, co [Čínská komunistická strana] bude pravděpodobně schopna shromáždit prostřednictvím věcí, jako jsou satelity na nízké oběžné dráze Země.

Bidenova administrativa také tvrdila, že přijala opatření, aby omezila schopnost špionážního balónu shromažďovat informace o citlivých vojenských a vládních zařízeních, a zároveň připustila, že balón měl schopnost se déle potulovat nad americkými místy.

Republikánský senátor Steve Daines z Montany řekl, že tvrzení Pentagonu, že balón má „omezenou aditivní hodnotu“, je „malým pohodlím pro obyvatele Montananu a Američanů a slabý obrat v otázce, kterou administrativa od začátku do konce špatně řešila“.

Senátor Roger Wicker z Mississippi, člen senátního výboru pro ozbrojené služby, uvedl, že má v úmyslu pohnat administrativu k odpovědnosti za její nedostatek transparentnosti ohledně čínského špionážního balónu.

„Z tiskových zpráv o čínském sledovacím balónu se neustále dozvídáme více než od úředníků státní správy,“ řekl.

Zdroje:
reuters.com/world/us/chinese-spy-balloon-gathered-intelligence-us-military-sites-nbc-news-2023-04-03/
breitbart.com/politics/2023/04/03/report-chinese-spy-balloon-collected-intelligence-from-sensitive-military-sites-sent-back-to-china-in-real-time/
nbcnews.com/politics/national-security/china-spy-balloon-collected-intelligence-us-military-bases-rcna77155