Domů / Novinky / Digitální telepatie na bojišti: Australská armáda testuje myslí ovládané bojové roboty

Digitální telepatie na bojišti: Australská armáda testuje myslí ovládané bojové roboty

Australská armáda údajně testuje unikátní „mozkové robotické rozhraní“ umělé inteligence (AI) pro ovládání „robodogů“ synchronizované s myslí vojáků. Mozkové signály úspěšně nasměrovaly robodogy k řadě míst, která si lidský ovladač vybral „telepaticky“ tak, že si je představoval. Průlomová umělá inteligence umožňuje vojákům ovládat tyto robotické psy (nebo „robodogy“) pomocí pokročilé digitální „telepatie“, podle videa zveřejněného minulý týden australskou armádou.

Armáda „zkoumá využití mozkových signálů k ovládání robotických a autonomních systémů“.

„Kancelář pro implementaci a koordinaci robotických a autonomních systémů (#RICO) je součástí naší pobočky Future Land Warfare a úzce spolupracuje s průmyslem a zainteresovanými stranami.“

Umělá inteligence analyzuje data mozkových vln a přenáší je z lidské zrakové kůry do špičkového „robodoga“ pomocí high-tech náhlavní soupravy s biosenzorem.

„Celý proces není těžké zvládnout. Je velmi intuitivní. Zabralo to jen pár sezení,“ říká seržant Damian Robinson z 5. praporu podpory bojových služeb, který náhlavní soupravu HoloLens testoval.

Během výcviku na kurzu s náhlavními soupravami a robodogy dokázal Robinson a jeho spolubojovníci efektivně zdolávat náročný terén a nevlídné počasí na falešném bojišti.

„Je to spíše vizuální soustředění,“ řekl seržant Robinson.

„Nemusíte myslet na nic konkrétního, abyste mohli robota ovládat, ale musíte se soustředit na to blikání.“

Blikající majáky, které jsou v náhlavních soupravách vnímány jako rozšířená realita, fungují jako značky, k nimž psí roboti pochodují. Ty jsou v současnosti klíčem k udržení robotů v kurzu.

Jak robodog funguje?

Tým, který testoval nové rozhraní mozkového robota, dal příkazy robotu Ghost Robot Vision 60 „telepaticky“.

Tato technologie je hybridní systém vytvořený s náhlavní soupravou HoloLens 2, která je snadno dostupná, a speciálním dekodérem AI na bázi Raspberry Pi.

Hybridní systém využívá headset HoloLens 2 a specializovaný dekodér AI na bázi Raspberry Pi. Foto: Australská armáda

„Potenciál projektu je velmi široký,“ řekl Robinson. „Ve svém jádru převádí mozkové vlny na nuly a jedničky, a to lze implementovat do řady různých systémů.“

Tyto mozkové signály způsobily, že se Ghost Robot pohyboval po otevřeném poli ve směru řady míst, která si lidský ovladač „vybral“ tím, že si je představoval.

Psí robot a lidští vojáci spolupracovali na vyčištění několika budov a psí roboti a jejich lidští partneři byli opět úspěšní.

Vědci provedli druhou sadu úkolů po sérii úspěšných testů, ve kterých robotický pes pokyny zcela pochopil a provedl.

Myslí ovládaný robodog hlídkující s vojáky.
Foto: Australská armáda

Výzkumníci z University of Technology v Sydney, Defense Innovation Hub a Defence Science and Technology Group přispěli ke společnému projektu zahrnujícímu Future Land Warfare Branch, RICO.

„Společně se snažíme transformovat ochranu a efektivitu našich obranných sil ve stále se zrychlujícím prostředí, které vyžaduje technologické změny,“ uvádí dále popis videa .

„Prostřednictvím této spolupráce testujeme říši možností, které zajistí, že jsme připraveni na budoucnost.“

Foto: Australská armáda