Domů / Novinky / Do nového krychlového mrakodrapu v Saúdské Arábii by se vešlo 20 budov Empire State Building

Do nového krychlového mrakodrapu v Saúdské Arábii by se vešlo 20 budov Empire State Building

Nová Murabba, která pojme statisíce obyvatel, je jedním z mnoha mega projektů, které jsou součástí plánu Saudi Vision 2030. Pokud jste si mysleli, že NEOM byl nejcennějším duchovním dítětem Saúdské Arábie, pak jste na omylu. Saúdskoarabský korunní princ Mohammad bin Salmán bin Abdulaziz nedávno odhalil plány na vybudování údajně největšího světového centra v Rijádu zvaného Nová Murabba (či také New Murabba), pokrývající více než sedm čtverečních mil.

Obří krychlový mrakodrap

A to není ani zdaleka vše. Hlavním objektem v Murabbě bude obrovský, 400 metrů vysoký, krychlový mrakodrap zvaný Mukaab. Mukaab bude jednou z největších staveb – tato stavba je dostatečně velká na to, aby pojala 20 budov Empire State Building. Mukaab, inspirovaný architektonickým stylem Najdi, bude představovat první „pohlcující“ zážitek svého druhu díky špičkové digitální a virtuální technologii s nejnovější holografií, uvedla tisková zpráva.

To znamená, že by vás mohl jeden den přenést na Mars a další den na některé další magické světy.

Vývoj v centru New Murabba. Foto: Murabba Development Company

Zní to šíleně? Stále jsme neskončili

Ke všemu bude kostka zahrnovat věž na spirálové základně. Tato věž bude hostit turistické atrakce, obytné a hotelové jednotky, obchodní prostory a rekreační zařízení. Celá stavba bude nejvyšší budovou ve městě, supervysokým mrakodrapem dlouhým 400 metrů na každé straně. Nová Murabba, financovaná Fondem veřejných investic, je jedním z mnoha mega projektů, které se v současné době v Saúdské Arábii rozvíjejí. Je součástí plánu Saudi Vision 2030 na diverzifikaci ekonomiky země.

Spirálová věž uvnitř Mukaabu. Foto: Murabba Development Company

Další den, další futuristické město v Saúdské Arábii

Celý projekt se bude nacházet na více než 19 kilometrech čtverečních na křižovatce silnic krále Salmana a Kinga Khalida na severozápad od Rijádu. Projekt New Murabba, který má pojmout stovky tisíc obyvatel, bude obsahovat více než 104 000 bytových jednotek, 9 000 hotelových pokojů a více než 980 000 m2 maloobchodních ploch, stejně jako 1,4 milionu m2 kancelářských ploch a 620 000 m2 rekreačních objektů, a 1,8 milionu m2 prostoru věnovaného komunitním zařízením.

Věž na vrcholu spirálovité základny bude prvotřídní pohostinskou destinací s množstvím maloobchodních, kulturních a turistických atrakcí. Foto: Murabba Development Company

Tvrdí se, že projekt je postaven na konceptu udržitelnosti, se zelenými plochami a cyklistickými stezkami, ale je třeba ještě přijít na to, jak je architektura šetrná k životnímu prostředí.

Šokující je, že nová společnost Murabba Development Company bude mít za cíl vybudovat do roku 2030 největší světové centrum v Rijádu, což není daleko. Mimochodem, saúdskoarabský projekt NEOM a The Line byly široce kritizovány za svůj dopad na životní prostředí a údajné porušování lidských práv související s rozvojem.

Zdroj: newmurabba.com

Foto: Murabba Development Company