Domů / Novinky / Egyptský právník žaluje Netflix za falešné zobrazení Kleopatry jako černošky

Egyptský právník žaluje Netflix za falešné zobrazení Kleopatry jako černošky

Egyptský právník nedávno zažaloval streamovací službu Netflix za falešné zobrazení Kleopatry ve svém nejnovějším pořadu jako černošku.

Advokát Mahmúd al-Semary podal stížnost na streamovací platformu v kanceláři egyptského generálního prokurátora Hamady El-Sawyho 16. dubna. Ve své stížnosti právník obvinil Netflix z „vymazání egyptské identity“ za zobrazení vládce jako Černá žena v seriálu „Královna Kleopatra“.

„Abychom zachovali egyptskou národní a kulturní identitu mezi Egypťany po celém světě, musíme být hrdí na to, že taková práce vznikla,“ řekl al-Semary. Poté tvrdil, že Netflix se pokouší „propagovat afrocentrické myšlení…, které zahrnuje slogany a texty zaměřené na deformaci a vymazání egyptské identity“.

Kromě samotného Netflixu stížnost také obvinila tvůrce „královny Kleopatry“ – včetně její výkonné producentky Jady Pinkett-Smith – z „padělku“.

Právník našel spojence v osobě archeologa a bývalého egyptského ministra pro starožitnosti Zahi Hawasse. Odsoudil produkci za „falšování faktů“ a vyzval Egypťany, aby vystoupili proti revizionismu Netflixu. Hawass také zavrhl tvrzení, že egyptská civilizace ve skutečnosti pochází z černé Afriky, což je nepravda, která se objevuje v některých černošských populacích.

„Kleopatra byla Řek – to znamená, že byla blondýna, ne černá,“ řekl bývalý ministr. „Netflix se snaží vyvolat zmatek, aby šířil nepravdivé informace , že původ egyptské civilizace je černý.“

Stížnost, kterou podal al-Semary, požadovala právní kroky proti tvůrcům „královny Kleopatry“ a příkaz k vypnutí Netflixu v Egyptě. Právník vysvětlil: „Většina toho, co platforma Netflix zobrazuje, neodpovídá islámským a společenským hodnotám a zásadám, zejména egyptským.“

Prosazuje se petice za zrušení představení

„Příběhy o černých královnách často nevidíme ani neslyšíme. To bylo opravdu důležité pro mě, stejně jako pro mou dceru, a jen pro mou komunitu, aby ty příběhy mohla znát, protože jich jsou tuny,“ řekl Pinkett-Smith.

Řada historiků a odborníků s ní ale nesouhlasí. Zopakovali, že Kleopatra, formálně Kleopatra VII, byla makedonského původu a pravděpodobně měla světlou pleť. Byla členkou dynastie Ptolemaiovců, která má svůj původ u Ptolemaia I., makedonského řeckého generála, který sloužil pod Alexandrem Velikým.

Hawass a al-Semary nejsou jediní, kdo se vyslovil proti falešnému zobrazení egyptské královny. Petice za zrušení „královny Kleopatry“, kterou zorganizovali Maha Shehata a Aikk Yasser, získala na internetu značný ohlas a svůj podpis k ní připojilo více než 60 000 lidí.

Organizátoři vyzvali ke zrušení přehlídky kvůli „falšování historie“.

Shehata a Jásir zahájili svou petici tím, že označili afrocentrismus – víru, že starověká egyptská civilizace má své kořeny v Africe – za pseudovědu. Poznamenali také, že zastánci afrocentrismu si přejí nárokovat si egyptskou historii pro sebe, čímž připravují skutečné Egypťany o jejich historii. Navíc tito dva zatracení zastánci myšlenky na vymýšlení historie pomocí podvodných článků a bez podpůrných důkazů.

Podle historických záznamů viděla 25. dynastie – známá také jako nubijská nebo kušitská dynastie – nastoupit na trůn faraony afrického původu. Núbijská dynastie pocházela z království Kush, které se nachází v dnešní zemi Súdán jižně od Egypta. Kušitští faraoni vládli Egyptu od roku 747 př.nl do roku 656 př.nl – 91letá vláda.

Naproti tomu makedonská řecká Kleopatra vládla pouhých 21 let od roku 51 př. n. l. do roku 30 př. n. l. – poslední faraon z dynastie Ptolemaiovců, která začala v roce 305 př. n. l. 275letá vláda Ptolemaiovy dynastie skončila v roce 30 př. n. l., mimochodem ve stejném roce, kdy Kleopatra zemřel. Tvrzení, že Kleopatra je černoška, ​​je tedy naprostá lež.