Odcházející ekvádorský prezident Guillermo Lasso vyhlásil výjimečný stav a zatkl nejméně šest osob kvůli atentátu na prezidentského kandidáta Fernanda Villavicencia. Villavicencio, 59, byl konzervativní a bývalý člen ekvádorského Národního shromáždění. Během svého působení byl hlasitým kritikem korupce a organizovaného zločinu. Byl zavražděn ve středu 9. srpna, když šel ke svému autu z předvolebního shromáždění v hlavním městě Quito.
Prezidentský kandidát bojoval proti korupci a chtěl zemi zbavit drohových gangů
Při atentátu bylo zraněno dalších devět lidí, včetně tří policistů a kandidáta do Národního shromáždění. Podezřelý střelec také zemřel na zranění, která utrpěl během krátké přestřelky s ekvádorskou policií. Během svého působení jako zákonodárce a když byl novinářem, Villavicencio neúnavně brojil proti úplatkům a korupci. Zavázal se také, že v případě zvolení prezidentem zaútočí přímo na ekvádorské drogové gangy.
V reakci na atentát vyhlásil Lasso 60denní celostátní výjimečný stav, aby se v zemi snížila míra drogového násilí. Deklarace omezuje některé občanské svobody, jako je svoboda pohybu a shromažďování.
„Ozbrojené síly jsou od tohoto okamžiku mobilizovány na celém území státu, aby zaručily bezpečnost občanů, klid země a svobodné a demokratické volby konané 20. srpna,“ řekl Lasso.
Všichni soupeři Villavicencia v prezidentských volbách po atentátu pozastavili své kampaně. Lasso, který atentát označil za „politický zločin“, také vyhlásil třídenní státní smutek a prohlásil, že volby 20. srpna proběhnou podle plánu.
„Nehodláme předat moc a demokratické instituce organizovanému zločinu,“ řekl Lasso. „Volby nebudou přerušeny.“
Prezidentští kandidáti jsou připraveni obnovit kampaň někdy po období národního smutku.
Podezřelí jsou Kolumbijci, kteří jsou součástí zločineckého gangu obchodujícího s drogami
Úřady tvrdí, že šest podezřelých zatčených hned po atentátu jsou Kolumbijci, kteří jsou součástí zločinecké organizace obchodující s drogami. Vysoce postavený policejní úředník poznamenal, že někteří z kolumbijských podezřelých již měli záznam v trestním rejstříku v Ekvádoru a spáchali zločiny také v Kolumbii, kde obchod s kokainem nadále vzkvétá.
„Jsou součástí organizovaného zločinu,“ řekl úředník. „Jsou spojeni s obchodem s drogami a dalšími zločiny.“
Ekvádorské úřady v současné době pronásledují „intelektuální autory“ atentátu. Zapojení kolumbijských státních příslušníků vyvolalo srovnání s atentátem na haitského prezidenta Jovenela Moise z roku 2021, do jehož domu vtrhla skupina zahrnující nejméně 26 Kolumbijců a dva Haiťané-Američané, přičemž ho zabila a zranila jeho manželku.
Villavicenciova smrt také vyvolala srovnání s atentátem na kolumbijského prezidentského kandidáta Luise Carlose Galana v roce 1989, který vzbudil hněv na notoricky známého drogového krále Pabla Escobara poté, co vedl kampaň se sliby vydat obchodníky s drogami do Spojených států. Escobarovi nohsledi ve spolupráci se zkorumpovanými bezpečnostními úředníky později zavraždili Galana.
Dny před svým zavražděním se Villavicencio několikrát zmiňoval o zločinecké organizaci známé jako Los Choneros, organizaci obchodující s drogami, jejíž počátky sahají až do konce 90. let 20. století v pobřežním městě Manta. Los Choneros je považován za jednu z nejmocnějších zločineckých organizací v Ekvádoru a je známo, že spolupracuje s extrémně silným mexickým kartelem Sinaloa při přepravě kokainu do Spojených států.
Stále není jasné, zda byl za atentát zodpovědný Los Choneros. Nejméně jedna další skupina známá jako Los Lobos (The Wolves) zveřejnila na Twitteru video s maskovanými členy, kteří se hlásí k odpovědnosti za zabití. Další video zveřejněné odmaskovanými členy Los Lobos toto první tvrzení vyvrátilo a tvrdilo, že gang nebyl zapojen.
V jednom ze svých posledních rozhovorů obvinil úřady, že nedělaly dost pro to, aby se vypořádaly s nedávnou vlnou zločinu, která zachvátila Ekvádor. Villavicencio dokonce mluvil o výhrůžkách, které mu osobně pronesl zločinec přezdívaný Fito. Muž mu prý posílal zastrašující zprávy.
„Pokud budu nadále zmiňovat Fito a Los Choneros, zlomí mě,“ řekl. Villavicencio se ale odmítl nechat vydírat. „Tady jsem, ukazuji svou tvář, nebojím se jich.“
Ve svém posledním projevu, pouhé minuty před jeho zavražděním, Antonio Lopez, ředitel Villavicenciovy kampaně, připomněl, jak kandidát svým příznivcům řekl, že je hrdý na to, že ho zločinci nenávidí. Villavicencio poté zopakoval svůj slib, že půjde po zločincích, a řekl, že pokud bude zvolen, dá gangům 90 dní na to, aby odevzdaly všechny své zbraně, než po nich půjde.
„Demokracie byla zastřelena a boj proti korupci byl zmrzačen,“ řekl Lopez. „Jeho největší boj byl boj s narkopolitikou.“
Zdroje:
https://www.naturalnews.com/2023-08-11-ecuador-state-of-emergency-assassination-presidential-candidate.html
https://www.wsj.com/articles/ecuador-declares-state-of-emergency-after-presidential-candidate-killed-6e639e72
https://www.aljazeera.com/news/2023/8/10/ecuador-presidential-candidate-villavicencio-killed-in-attack-news-reports
https://english.elpais.com/international/2023-08-11/wave-of-terror-in-ecuador-wherever-fernando-villavicencio-went-there-were-bomb-threats.html
https://www.reuters.com/world/americas/assassination-presidential-candidate-shocks-ecuador-election-2023-08-10/
https://www.brighteon.com/99933cc3-d783-4828-a3fe-b372b21b3cc1
Obrázek: Pixabay.com