Domů / Novinky / Hluboko v Zemi se nachází fragmenty staré mimozemské planety

Hluboko v Zemi se nachází fragmenty staré mimozemské planety

Kolem zemského jádra se nachází masivní struktury, které mají vyšší hustotu než okolní hmota. Vědci dlouho nemohli najít odpověď na to, kde se tyto struktury vzaly. Nyní už vědci vědí, že se jedná o pozůstatek starověké planety, která se před několika miliardami let srazila s naší planetou. Starověká planeta s názvem Theia narazila do země zhruba před 4,5 miliardami let. Při této srážce vznikl Měsíc.

Zbytky planety Theia obklopují zemské jádro

Planeta Theia byla pravděpodobně menší než Země. Její velikost odpovídala zhruba velikosti Marsu, ale měla větší hustotu. Vědci si v posledních desetiletích vypracovali jednotný k tomu, jak k nárazu protoplanety Theia došlo.

Přestože se předpokládá, že většina vědců shodí, chyběly přesvědčivé důkazy. Vědci se domnívají, že konečně našli důkaz o dávné srážce mezi Zemí a mimozemskou planetou Theia. Při pátrání se zkoumaly spodní vrstvy zemského pláště. Ve středu planety se nachází dvě záhadné struktury, jedna je pod Afrikou a druhá pod Tichým oceánem. Tyto útvary jsou hustší než zbytek pláště a mají nepravidelný tvar. Jedná se o největší strukturu v zemském plášti a zabírá až 6 % celkového objemu naší planety. Vědci je pojmenovali Large Low-Shear Velocity Provinces (LLSVP).

Zde jsou dvě „bubliny“, které mohly pocházet ze starověkého mimozemského světa, který se srazil se Zemí. Kredit: Jamie Ward

Co vědci zjistili?

Hypotézou se zabývali geologové z University of Arizona, kteří ji prezentovali na 52. Lunární a planetární konferenci, která se konala online. Důkazy skutečně naznačují, že bubliny se vytvořily alespoň bezprostředně po srážce.

LLSVP zabírají významnou část zemského pláště a celé planety. Kredit: Sanne Cottaar

Geolog Steven Desch z University of Arizona se domnívá, že Theia byla mnohem větší než Země. Analýza měsíčních vzorků ukazuje, že poměr izotopů vodíku – protia k deuteriu – je v nich vyšší než na Zemi. K udržení přebytku nejlehčích atomů, říká Desch, Theia musí být masivní a husté tělo. Modelové výpočty geologů ukázaly, že jádro planety se v důsledku dopadu spojilo se zemským a že na vnějším povrchu výsledného jádra mohly zůstat jednotlivé shluky hustého pláště Theia (o 1,5 až 3,5 procenta hustší než zemský).
LLSVP mohly skrýt většinu ztracených planet. Celková hmotnost struktury kolem jádra je zhruba šestkrát větší než hmotnost Měsíce. Jedná se zatím o hypotézy, které by měly v budoucnosti rozvinout a upřesnit.