Domů / Programy / I kuchyně musí být dobře osvětlená. Poradíme čtyři osvětlení, které v kuchyni nesmí chybět

I kuchyně musí být dobře osvětlená. Poradíme čtyři osvětlení, které v kuchyni nesmí chybět

Kuchyně je srdce celého domu. Rodina se v ní schází, tráví se zde poměrně hodně času při vaření a při přípravě svačin do práce či do školy. V současné době se do kuchyní hodně investuje. Každý touží mít kuchyni jako z plakátu, jen tak se v ní bude cítit dobře. Pokud patříte k lidem, kteří v blízké době budou svou kuchyni rekonstruovat, poradíme vám, jaké osvětlení by v kuchyni nemělo chybět.

Jelikož je kuchyně hlavní místnost domu, správné a kvalitní osvětlení je skutečně zapotřebí. Bohužel mnozí lidé na to dnes zapomínají a výběr osvětlení nechávají až naposled. S osvětlením by se však mělo naopak začít a od toho by se mělo odvíjet další zařizování.

A protože se jedná o unikátní místnost, poradíme vám, jaké čtyři typy či druhy osvětlení do kuchyně namontovat.

1) Hlavní osvětlení

Nejdůležitějším osvětlením je takzvané hlavní osvětlení, což je většinou světlo přímo uprostřed kuchyně. Nejčastěji se jedná o závěsné svítidlo nebo případně o stropní svítidlo, které je dostatečně velké a osvěcuje největší část kuchyně (či celou kuchyni).

2) Osvětlení pracovní desky

Pokud často vaříte, víte, že hlavní osvětlení kuchyně na samotnou pracovní desku často nedosáhne. A tak jste nuceni si osvětlit i pracovní desku. Nejčastěji se využívá bodových světel, které se vkusně zakomponují do kuchyňské linky.

3) Dekorativní osvětlení

Aby se vám kuchyně líbila na první pohled, je možné, že budete uvažovat nad takzvaným dekorativním osvětlením. Jedná se o jakési doplňující osvětlení, které je méně funkční a efektivní, přesto je po vzhledové stránce dokonalé.

4) Pomocné světlo

Pomocné světlo se rozumí světlo, které nám usnadní život v nočních hodinách, kdy nechceme rozsvěcovat hlavní světlo či celou kuchyňskou desku. Jedná se většinou o nástěnné svítidlo.