Domů / Novinky / Izraelská společnost představila své radarové bojové vybavení k ničení dronů

Izraelská společnost představila své radarové bojové vybavení k ničení dronů

Izraelská obranná společnost, Smartshooter, představila své „chytré“ radarem vybavené válečné vybavení pro detekci a ničení malých bezpilotních letounů (UAV). Tato nová technologie, která se specializuje na systémy řízení palby pro pušky a vzdálené zbraňové stanice, by se mohla ukázat jako klíčová pro zranitelný personál ve světě, kde jsou drony na bojišti stále přítomnější. Nová technologie, představená tento týden na akci Modern Day Marine, kombinuje působivou technologii „Hopper Light“ společnosti Smartshooter a radar MHR společnosti DRS RADA Technologies.

Systém dokáže detekovat a zabíjet drony

„Integrace našeho Hopperu s radarem RPS-42 poskytuje velmi efektivní end-to-end řešení pro rychlou neutralizaci dronů a zajišťuje ochranu personálu a kritického majetku,“ uvedl v prohlášení Michal Mor, CEO Smartshooter. „Toto pokročilé řešení, které zkracuje cyklus mezi senzorem a střelcem, zlepšuje situační povědomí a schopnost přežití sil a posouvá protivzdušnou obranu na novou úroveň,“ dodal.

Jak vysvětluje Breaking Defense, drony jsou mezi zeměmi a militantními skupinami stále běžnější, takže je zásadní mít účinné metody detekce proti hrozbám malých dronů. Zatímco komerční drony mohou být často spojeny se svým operátorem a narušeny rušením nebo spoofingem, autonomní drony a podobné hrozby mohou vyžadovat agresivnější přístup.

Smartshooter’s Smash 2000L, systém řízení palby namontovaný na pušce, již byl testován námořní pěchotou a je zásadním nástrojem v rámci americké obranné komunity. Přestože systém ještě není funkční, prošel úspěšným testováním a ověřením. Podle zástupce společnosti Aloni, „SMASH Hopper i SMASH 2000L jsou osvědčené v boji a byly použity operačně. Jsou připraveny.“

Sharone Aloni, viceprezidentka společnosti pro výzkum a vývoj, řekla, že ačkoli na této kombinaci pracovali v průběhu času a ještě není funkční, je to poprvé, co ji odhalují potenciálním zákazníkům.

Smash Hopper je všestranná puška a montážní systém, který lze nainstalovat na stativ, vozidlo nebo námořní plavidlo a zasáhnout cíle. Funguje na základě dálkových příkazů zadaných operátorem. Radar vyvinutý další izraelskou společností RADA navíc dokáže detekovat drony na několik kilometrů a neupozorňovat bojové jednotky na potenciální hrozby.

V kombinaci se zbraň může „otočit a narazit“ v ruce pryč od radaru. „Tímto způsobem je zbraň namířena správným směrem a připravena k zásahu, když [dron] dosáhne dosahu [pušky]. Je to jakýsi systém včasného varování, takže systém může být připraven zasáhnout cíl,“ řekl Aloni v rozhovoru. Ale vždy je někdo ve smyčce, řekl Aloni. „Některé z toho souvisí s tím, jak radar funguje, ale radar může poskytnout [operátorům] prioritní frontu cílů na základě rozsahu cílů, které pomohou, na které se mají zaměřit jako první,“ dodal.

Dodává se také v řadě ráží

Puška Hopper je aktuálně dostupná v ráži 5,56 mm nebo 7,62, ale podle Aloniho může být kompatibilní i s lehkými kulomety. Aloni navrhl, že Smart Hopper by mohl být integrován do systému protivzdušné obrany MADIS námořní pěchoty, který v současnosti využívá radar RADA RPS-42 a je namontován na vozidle. To by byla efektivní aplikace systému, jak Aloni poznamenal, že použití mobilní platformy pro tento účel by bylo velmi přitažlivé.

Zdroje:
https://breakingdefense.com/2023/06/israeli-firm-smartshooter-unveils-remote-weapon-station-radar-combo-to-hunt-drones/
https://interestingengineering.com/innovation/israeli-defense-company-unveils-its-radar-targeting-battle-gear-to-destroy-drones