V předchozím článku jsme si vysvětlili základy jak si vybrat doutník a podle čeho získat představu o tom jak daný doutník bude zhruba chutnat. Dnes si povíme o tom jak správně doutník kouřit, aby byl požitek skutečným zážitkem.
Doutník by se měl kouřit při správných příležitostech a událostech. Rozhodně nekuřte doutníky, pokud jste nemocní, hladoví či unavení. Nejlepší je pokud si doutník zapálíte po dobrém jídle s vhodným nápojem. Po zapálení doutníku je pravidlem, že se nechá odstát zhruba 45 vteřin, aby mohl vychladnout. Poté se do něj můžete s chutí pustit.
Možná jste zvyklí u normálních cigaret, že se šlukují. Tomu se u doutníku obloukem vyhněte. Doutníky se zásadně nešlukují. Kouř z doutníku se chvíli podrží v ústech a poté se vyfoukne ven. Někteří tvrdí, že pro větší požitek, můžete část vyfouknout nosem a část ústy. Na doutník nespěcháme a v klidu si ho vychutnáváme zhruba každých 50 vteřin. Pokud bychom tahali příliš rychle, doutník se zapaří a tím se zničí jeho chuť.
Mnoho začínajících kuřáků doutníků si neví rady jak se vyrovnat s nerovnoměrným hořením. Jestliže vám doutník hoří nerovnoměrně, otočte ho pomalu hořící stranou dolů, kde je více kyslíku. Pochvíli by se vše mělo vyrovnat. Pokud tato rada nepomůže, podržte část doutníku nad plamenem, dokud se nezapálí. Důležité upozornění: Doutník se nesmí plamene dotknout!!!
Ze začátku se vám stane, že vám doutník úplně zhasne. V tom případě odklepejte všechen popel a doutník profoukněte, aby se zbavil zatuchlého kouře. Znovu zapalovat doutník se vyplatí, jen pokud zcela nevychladnul, jestliže byl vyhaslí několik hodin, bude po opětovném zapálení chutnat hořce a hnusně.
Doutník kuřte do té doby co vám chutná, ale obvykle se kouří do dvou třetin. Poslední část slouží jako filtr. Pokud vám však přestane chutnat, jednoduše přestaňte kouřit a do ničeho se nenuťte. Doutník se nezamačkává jako cigareta, ale nechává se vyhasnout. Po zamáčknutí by nepříjemně zapáchal.