Domů / PR / Jak se zbavit vos

Jak se zbavit vos

Vosy jsou sice užitečné, ovšem spolu s mouchami, ovády a komáry patří k obtížnému létajícímu hmyzu, který nás obtěžuje hlavně v letním období. Vosy jsou z nich nejnebezpečnější díky svým žihadlům a obzvláště velké riziko hrozí alergikům, pro které může mít vosí bodnutí až fatální následky. Proto je dobré činit preventivní opatření, a, pokud se vosy uhnízdí například pod střechou domu nebo v dutině stromu, je třeba hnízdo zlikvidovat.

Co na vosy platí

Na to, jak se zbavit vos existuje několik zaručených babských rad. Například na půlky rozříznutý citron a do něj zabodnutý hřebíček (koření). Tím se můžete chránit i proti komárům. Stačí jedna půlka citronu v misce na stole pod pergolou a komáři se vám vyhnou. Vosám také nevoní česnek, takže můžete do kýblu s vodou namočit několik česnekový palic, což vosy odpudí. Údajně také nesnášejí pach nafty. Můžete tedy namočit do nafty hadr a umístit jej do blízkosti vosího hnízda.

wasp-564609_640Spolehlivé jsou také různé lapače například z PET lahví, lapač vos lze snadno vyrobit, proto je také velmi populární. Lahev rozřízneme v půli a horní díl zasuneme do spodního obráceně. Do lahve nalijeme pivo, nebo nálev na okurky. Ještě přitažlivější je oslazená voda a v ní namočené kousky zralého ovoce. Kvašení této směsi vosy přitahuje, takže nalezou dovnitř, ale ven se již nedostanou.

Kromě těchto jednoduchých opatření jsou dnes na trhu i sofistikovanější pomůcky, jako jsou například elektrické lapače létajícího hmyzu. Velice účinné jsou chemické přípravky, převážně ve formě aerosolových sprejů na létající hmyz, jako je například Biolit, Raid a jiné.

Jak na vosí hnízdo

Záleží samozřejmě na tom, kde se vosy uhnízdí. Jsou-li v zemi, můžeme je vypálit, vykouřit nebo zničit sprejem, který nastříkáme co nejhlouběji včetně okolí díry, aby se vosy nevracely. Obtížněji budeme s vosami bojovat na střeše domu či v dutinách štítu. Sprejem musíme vystříkat zejména dutiny na domě, kam se vosy rády uchylují. Nejspolehlivější jsou spreje, které mají okamžitý podchlazovací účinek snižující pohyblivost hmyzu. To vás ochrání před případným bodnutím, ovšem i přesto je nutné mít pokrývku hlavy, dlouhé rukávy i nohavice. Vosí hnízdo je nutné likvidovat večer, až vosy nalétají do hnízda a chystají se odpočívat. Účinek není jednorázový, jelikož některé vosy nocují i mimo hnízdo, proto je třeba postřik provést několikrát.

Pokud aktuálně řešíte, jak se zbavit vos či komárů, tak je ideální možností vybrat si například účinné lapače hmyzu