Domů / PR / Jak vybrat závěsy do interiéru? Inspirujte se radami odborníků!

Jak vybrat závěsy do interiéru? Inspirujte se radami odborníků!

Koupím a pověsím, je hotovo? Při výběru bytového textilu, u záclon a závěsů to platí především, jde o mnohem více než jen zamezit nepříjemným pohledům sousedů do nitra vaší domácnosti. Mohou totiž skvěle vyladit interiér nebo jej lidově řečeno naprosto pohřbít. Jak vybírat závěsy, jaké jsou rady odborníků pro bytový textil určený do různých obytných místností?

Pro zajištění soukromí i ochranu před sluncem

Domov je místo, kde mohou být všichni sami sebou. Design interiéru je proto nadmíru důležitý i s ohledem na praktičnost, což se týká zejména záclon a závěsů, které zajišťují maximum soukromí. Tento bytový textil je podceňovaný, často považovaný za doplňkový z pohledu designu, přitom může spoluvytvářet celkový vzhled místnosti spolu s nábytkem, podlahami a výmalbou nebo tapetami. K tomu se jedná o zásadní dekorativní prvek, který lze kombinovat s dalším bytovým textilem a doplňky, jako jsou polštáře, přehozy nebo ubrusy. Z toho důvodu je nutné vybírat u závěsů uvážlivě barvu, texturu, motiv i velikost.

Světlé nebo tmavé barvy

Při výběru je u mnoha zákazníků nejdůležitější barva. Jakou vybrat, aby se hodila do interiéru? Barvu je vhodné volit s ohledem na velikost místnosti a na umístění oken. Do menších prostor se hodí světlejší odstíny neb jemně pastelové barvy. Propustné závěsy se volí i do pokojů s okny směřujícími na sever. Do prostorných obývacích pokojů s vysokými stropy dobře ladí dlouhé a splývavé závěsy, u kterých lze volit tmavší odstíny i výrazné motivy, květy nebo geometrické tvary, které jsou k dostání na webu interie.cz.

Hrátky s barvami nebo univerzální krémová

Další možností, jak dobře zvolit barvu závěsů je zohlednit provedení zdí nebo tapet. Závěsy by měly být o několik odstínů tmavší nebo naopak světlejší, aby dotvářely celkový design místnosti. Další oblíbenou hrou návrhářů je sladění závěsů se stropem nebo s provedením podlahy, v tom případě lze volit stejný odstín a doplnit závěsy kováním nebo šněrováním, případně jinými dekoračními prvky. Neméně zajímavou variantou je volba krémové nebo hnědo-zlaté barvy, takové závěsy jsou univerzální, podle psychologů navíc přinášejí do interiéru hřejivé teplo a bezpečí, k tomu vypadají vznešeně.