Domů / PR / Jaké vitamíny jsou nesmírně důležité pro podporu vaší imunity?

Jaké vitamíny jsou nesmírně důležité pro podporu vaší imunity?

O doplňcích stravy bychom měli uvažovat jako o „doplňcích“. Imunita, zdraví kloubů nebo třeba lepší spánek mohou být sice podpořeny pomocí pilulek, nicméně mnohem lepší (a levnější) je zaměřit se na zdravý jídelníček. Pokud v něm budou všechny potřebné živiny, pak není důvod utrácet za doplňky stravy. O jakých vitamínech je řeč?

Vitamín C

Na prvním místě nejde napsat jiný vitamín, než právě tento. Vitamín C je velmi užitečný zejména při předcházení virózám. Pokud už ale nakažení jste, může vám pomoci zlepšit a zkrátit průběh nemoci. Vynikajícími zdroji vitamínu C jsou citrusy, kysané zelí, špenát, paprika (zejména červená), kapusta, jahody nebo třeba papája.

Vitamín E

Vitamín E patří mezi silné antioxidanty. Pomáhá tělu bojovat s infekcemi a je důležitý pro téměř dvě stě biochemických reakcí v lidském těle. Nachází se zejména v potravinách s vysokým obsahem tuku, jako jsou mandle, arašídy, arašídové máslo, slunečnicová semínka, oleje (slunečnicový, řepkový, sójový), lískové oříšky.

Vitamín A

Tento vitamín taktéž pomáhá lidskému tělu bojovat proti infekcím. Můžete jej přijímat v rámci rostlinných i živočišných produktů. Najdeme jej v rybách (zejména tuňák je dobrým zdrojem), masu a mléčných výrobcích, z rostlinných zdrojů jmenujme mrkev, sladké brambory, dýni, meloun cantaloupe a tmavě zelená listová zelenina.

Vitamín D

Tento vitamín získáváme ze slunce. Na podzim a v zimě jsme ale slunci obvykle vystaveni méně, takže se vyplatí zauvažovat nad tím, v jakých potravinách se nachází a jak jej do svého těla doplnit. Právě vitamín D je považován za velmi důležitý vitamín, který podporuje imunitní systém. Jeho potravinové zdroje jsou poněkud omezené. Vitamín D můžete získat z ryb, jako je losos, makrela, tuňák nebo sardinky. O vitamín D bývají obohacené mléčné výrobky (i samotné mléko), pomerančový džus a cereálie. U vitamínu D můžeme udělat výjimku a zaměřit se na jeho užívání ve formě doplňků stravy (ideálně od podzimu do jara, kdy jsme méně vystaveni slunci).