Domů / PR / Jaký psychologický efekt cigaretové krabičky mají vyvolávat?

Jaký psychologický efekt cigaretové krabičky mají vyvolávat?

Drastické záběry na krabičkách tradičních tabákových výrobků varují před následky, které způsobuje jejich užívání. Zčernalé plíce, díra v krku nebo rakev s mrtvým dítětem se v českých trafikách objevují od roku 2016. Obrázky varují před:

  • rakovinou plic
  • rakovinou úst a krku
  • impotencí
  • infarktem 
  • mrtvicí 

a mnoha dalšími vážnými důsledky, které cigarety mohou způsobit.

Každý desátý kouří méně

Celkově se na krabičkách tradičních tabákových výrobků střídá okolo padesáti strach nahánějících obrázků. Cílem takových obrázků je ale podle odborníků především to, aby odpudily začínající konzumenty, a ti si tak při pohledu na krabičku rozmysleli své budoucí počínání. 

Odborníci krok s drastickými záběry hodnotí velmi kladně. Účinnost totiž pozorují nejen u možných budoucích konzumentů, ale i u těch pravidelných. Tyto obrázky totiž každého desátého uživatele ovlivnily a při pohledu na ně si zapálí méně. 

Lidé hledají nejrůznější finty

V českých trafikách se takto polepené krabičky prodávají už pět let a největší část závislých lidí si na ně prostě a jednoduše zvykla. Je tak vůči nim imunní.

Jiní, které obrázky straší, ale nenašli způsob, jak se své neřesti vzdát, byli vynalézaví. Hned po dodání nových krabiček na trh, začal stoupat také prodej nejrůznějších designových tabatěrek, gumových či plastových obalů. Někteří začali cigarety přendávat do starých krabiček, které varují pouhým zdravotním nápisem. Část uživatelů vymyslela, že obrázek na krabičce jednoduše přelepí a používají ohavnou krabičku vesele dál.

U alternativních možností ohavné obrázky nejsou

Na trh se ale čím dál více dostávají alternativní možnosti užívání tabáku. Firmy vyrábí elektronická zařízení či zařízení na zahřívání tabáku, a právě taková zařízení, do kterých patří nově i Pulze, mají hned několik výhod.

 

  1. Jedná se o šetrnější variantu.
  2. Nabízí intenzivní tabákovou chuť bez výrazného zápachu.
  3. Oheň, popel a pokožku ničící spalování je minulost.
  4. Žádné nedopalky.

Takových výhod, které přináší nové technologie, je opravdu mnoho. Mimo jiné mezi ně ale právě patří i to, že na krabičkách náplní nenajdete obrázky, které straší uživatele drastickými záběry, ale je na nich stále konzervativní zdravotnické upozornění.

I to může být jedním z důvodů, proč lidé často k zařízením jako Pulze přechází. Navíc odborníci dlouhodobě predikují, že během dvaceti let se stanou tradiční tabákové výrobky pouhým přežitkem a mladá generace bude na trhu vyhledávat méně škodlivé varianty své záliby.

Autor: Elena Gotfried